Volby v Gdaňsku určí nástupce zavražděného primátora. Favoritkou je jeho náměstkyně Dulkiewiczová

Přesně sedm týdnů od vraždy primátora Pawła Adamowicze vybírá Gdaňsk jeho nástupce. Hlavní polské politické strany se s ohledem na pietu voleb nezúčastní. Mezi třemi kandidáty je favoritkou Adamowiczova blízká spolupracovnice Aleksandra Dulkiewiczová, která chce na oblíbeného primátora navázat. Šanci uspět má také katolický aktivista Marek Skiba.

Gdaňsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleksandra Dulkiewiczová, favoritka voleb v Gdaňsku.

Dulkiewiczová teď z pozice náměstkyně slouží jako zastupující primátorka a v minulosti vedla Adamowiczův volební štáb. Programově i stylem chce jít v Adamowiczových stopách. „Naše město si zaslouží pokračování programu a myšlenek Pawła Adamowicze, blahé paměti. Ty volby ale nejsou jen formalitou. Všichni se musíme přihlásit k odpovědnosti za budoucnost našeho města,“ říká Dulkiewiczová.

Poláci se loučí se zavražděným primátorem. Rakev vystavili v instituci, kterou Adamowicz zakládal

Číst článek

Dulkiewiczovou podporuje polská opoziční strana Občanská platforma, k níž měl blízko také Adamowicz, přestože proti němu v podzimních volbách nasadila vlastního kandidáta – syna bývalého prezidenta Lecha Wałęsy. K podpoře nynější zastupující primátorky vyzval také předseda Evropské rady Donald Tusk.

Podporuje ji navíc populární liberální politik Robert Biedroń, kdysi první otevřený homosexuál v polském parlamentu a bývalý primátor nedalekého Slupsku, který má velké ambice před podzimními parlamentními volbami.

Aktivista a monarchista

O post gdaňského primátora se chtělo ucházet dalších 7 lidí, ale většina z nich nestihla za poměrně krátkou dobu sehnat dost podpisů. Kandidáti jsou tak ještě dva. Větší šance má nejspíš stavební inženýr a katolický aktivista Marek Skiba.

Skiba se v kampani postavil třeba proti dokumentu schváleného gdaňským zastupitelstvem, který má zabránit diskriminaci různých menšin. Podle něj mluví i do toho, jak mají rodiče vychovávat své děti.

Pobodaný gdaňský primátor Adamowicz zemřel, podlehl zraněním po atentátu

Číst článek

Na Skibovu stranu se staví politici vládní strany Právo a spravedlnost, například předseda zastupitelského klubu v Gdaňsku nebo primátorský kandidát z podzimních voleb. O tom, že se vládní strana voleb přímo nezúčastní, rozhodl její předseda Jarosław Kaczyński.

Posledním kandidátem je dokumentarista Grzegorz Braun. Ten nemá s Gdańskem nic společného, je to příznivce monarchie, odpůrce Evropské unie a v roce 2015 se ucházel o post polského prezidenta, ale neoslovil ani procento voličů. Z boje o gdaňskou radnici se snažil vyřadit právě Dulkiewiczovou, když proti ní podal stížnost. Podle něj název jejího volebního výboru odporoval pravidlům.

Fascinován smrtí

Sedmadvacetiletý Stefan W., který Adamowicze pobodal v lednu na charitativní akci, zůstává ve vazbě. Jednorázový posudek nedokázal určit, jestli je muž příčetný, a proto doporučil, aby ho psychiatři pozorovali delší dobu. Polská prokuratura minulý týden uvedla, že kvůli tomu zpracovává žádost, kterou předloží soudu. Takové pozorování podle polského serveru WP může trvat týdny až měsíce.

Přestože byl Stefan W. zatčený přímo na místě činu na pódiu charitativního koncertu a viděly ho tisíce lidí, k činu se nepřiznal. Při útoku nebyl pod vlivem alkoholu ani jiných omamných látek, po napadení primátora vykřikoval politická hesla namířená proti Občanské platformě a polským soudům.

V minulosti byl trestaný kvůli bankovním přepadením a už ve vězení podstoupil psychiatrická vyšetření. Jeho známí pro televizi TVN uvedli, že byl agresivní a fascinovala ho smrt. Podezřelému nyní hrozí 12 až 25 let odnětí svobody, případně až doživotí.

Ondřej Klapal, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejčtenější za posledních 24 hodin

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme