Geert Wilders je podle nizozemského soudu nevinný

Radikální nizozemský politik Geert Wilders se podle soudu nedopustil svými protiislámskými výroky trestného činu. Amsterdamský soud ho v plném rozsahu zprostil obžaloby. Jeho výroky o tom, že muslimové špatně zacházejí se ženami a přirovnání Koránu k Hitlerovu Mein Kampfu, nevybočily podle výroku soudce z mezí svobody projevu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Geert Wilders odchází od amsterdamského soudu | Zdroj: Reuters

Soud proto zprostil Wilderse všech obvinění z urážek náboženského cítění, podněcování k rasové nenávisti a k diskriminaci. Podle soudu byly některé Wildersovy výroky sice šokující, urážlivé a na hranici právní únosnosti, ale nenaplnily podstatu trestného činu. Politik je použil v rámci široké politické a sociální debaty o fungování multikulturní společnosti.

Svou obhajobu stavěl Wilders na svobodě projevu a také na tom, že kritizuje islám samotný, nikoliv muslimy. V rámci obhajoby pronesl dlouhou řeč, v níž tvrdil, že islám je ideologie nenávisti. Proti islámu prý bude vystupovat i nadále.

Přehrát

00:00 / 00:00

Wildersovu kauzu sleduje i profesor Evangelické teologické fakulty v Praze Peter Morée

„Chci bojovat za ochranu naší vlastní identity a věřím, že v Nizozemsku a mnoha částech Evropy je naše identita a kultura založená na křesťanství, judaismu, nebo humanismu a ne na islámu,“ prohlásil Wilders.

Soudce odmítl body obžaloby jeden po druhém. Po oznámení verdiktu se z galerie pro veřejnost ozval potlesk. Prokuratura se názorově shodovala s obhajobou a sama navrhovala Wilderse osvobodit. Žalobu musela podat pod tlakem veřejných protestů proti Wildersovu chování.

Profesor Evangelické teologické fakulty v Praze Peter Morée, který z Nizozemska pochází zdůraznil, že Wilders není vinen proto, že své výroky pronesl v rámci veřejné debaty.

„To znamená, že on si jako politik může podobné výroky v rámci debaty dovolit. Nemůže si to ale dovolit každý a vždy. Neznamená to, že každý může říkat o islámu cokoli,“ upozornil Morée.

Proces přitahoval obrovskou pozornost i kvůli trvalému vzestupu obliby Wildersovy Strany pro svobodu. V současné době je třetí nejsilnější stranou v zemi a podporuje menšinovou vládu výměnou za opatření proti přistěhovalectví.

Pavel Novák, Igor Maňour, Martina Mašková, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme