Tokijská univerzita zvýhodňovala u přijímacích zkoušek muže. Ženám několik let škrtala body

Lékařská univerzita v japonském Tokiu systematicky snižovala uchazečkám o studium počty bodů při přijímacích zkouškách. Chtěla jim znemožnit přijetí, a posílit tak zastoupení mužů v řadách lékařů. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na japonská média.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Co poslouchají chirurgové na sále? Když hrál metal, operace šly svižně, popisuje lékař. (Ilustrační snímek) | Foto: Pixabay | Zdroj: Pixabay

Tokijská univerzita zmíněným způsobem znevýhodňovala ženy několik let. Podle výsledků vyšetřování s touto praktikou začala v roce 2011, informoval Reuters

Cílem bylo údajně udržet poměr žen na škole na zhruba 30 procentech poté, co v roce 2010 výrazně stoupl počet úspěšných uchazeček o studium. 

Ulice pojmenované po ženách? Vzácnost. Interaktivní mapa ukazuje, jak drtivá je mužská převaha

Číst článek

Podle univerzitních zdrojů opatření vzešlo ze „silného pocitu převládajícího na škole", že mnoho žen po dostudování opouští obor medicíny, aby se mohly vdát a mít děti.

„Na univerzitě se shodujeme v tom, že muži lékaři jsou oporou univerzitní nemocnice", kde je často zapotřebí konat pohotovostní služby a sloužit dlouhé směny, dodal podle Reuters zdroj z univerzity.

Změny výsledků vstupních zkoušek byly odhaleny při vnitřním vyšetřování, které bylo reakcí na obvinění z podvodu vznesené letos na jaře ohledně přijímacího procesu na tokijské lékařské univerzitě, napsal japonský deník Jomiuri šimbun. Případ se týkal přijetí syna vysokého představitele ministerstva školství.

Zpráva o zhoršování výsledků přijímacích zkoušek u zájemkyň o studium na tokijské lékařské univerzitě vyvolala v Japonsku vlnu rozhořčení na sociálních sítích. Někteří z diskutérů požadovali přijetí dalších opatření k zajištění rovných příležitostí, jiní poukazovali na to, že podobné věci se dějí i na dalších školách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme