Generál Lebeď zemřel po havárii vrtulníku

Bývalý kandidát na ruského prezidenta Alexandr Lebeď podlehl těžkým zraněním po havárii vrtulníku na Sibiři. Generál Lebeď, gubernátor Krasnojarského kraje, byl po havárii urychleně přepraven do nemocnice, kde zanedlouho zemřel. Z 19 lidí, kteří byli na palubě, zahynulo podle agentury AP sedm lidí, dvanáct bylo hospitalizováno v kritickém stavu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

generál Lebeď | Foto: ČTK/ITAR TASS

Vrtulník se zřítil nedaleko města Abakan co za špatné viditelnosti narazil do elektrického vedení. Lebeď byl považován za možného nástupce Borise Jelcina, než upadl do nemilosti, protože se postavil proti některým Jelcinovým rozhodnutím. Po svém jmenování gubernátorem Krasnojarského kraje v roce 1998 Lebeď prakticky zmizel z ruské politické scény.

Generál Lebeď, veterán války v Afghánistánu, byl jednou z nejvýraznějších postav ruské politiky v druhé polovině 90. let. Působil jako velitel 14. armády dislokované v konfliktní oblasti moldavského Podněstří. V roce 1995 z armády odešel na protest proti reorganizaci.

V roce 1996 se stal poslancem Státní dumy a byl jmenován poradcem tehdejšího prezidenta Borise Jelcina pro národní bezpečnost a tajemníkem Bezpečnostní rady Ruska. Podílel se na urovnání čečenského konfliktu a podepsal s čečenským prezidentem Aslanem Maschadovem tzv. chasavjurtskou dohodu, která fakticky ukončila první čečenskou válku.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme