Generál Ojdanič se vydal haagskému tribunálu

Bývalý náčelník generálního štábu jugoslávské armády Dragoljub Ojdanič se vzdal haagskému mezinárodnímu soudu. Po příletu do Haagu byl převezen do vazební věznice, před soudci poprvé stane v pátek. Generál Ojdanič je obviněný z etnických čistek v Kosovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

D. Ojdanič | Foto: ČTK/AP

Podle zpravodaje Českého rozhlasu v zemích Beneluxu Milana Fridrich generál Ojdanič několikrát prohlásil, že necítí žádnou vinu ve smyslu obžaloby a odmítl, že by jugoslávská armáda zabíjela albánské civilisty a vyháněla je z domovů během leteckých útoků v roce 1999. Po svém příjezdu do Haagu byl převezen do nedaleké vazební věznice, kde je také jeho někdejší nadřízený Slobodan Miloševič. Jejich případy spolu úzce souvisejí. Soud obvinil Miloševiče, Ojdaniče a další tři někdejší vysoké představitele Jugoslávie a Srbska ze stejných zločinů: z rozpoutání etnických čistek v Kosovu a ze snahy vysídlit tamní Albánce z Jugoslávie.

Ojdanič je prvním ze skupiny šesti obviněných, kteří přistoupili na výzvu jugoslávské vlády, aby se Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii dobrovolně vydali. ICTY chce soudit celkem 23 jugoslávských občanů.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme