Generál Pavkovič poprvé předstoupil před haagský tribunál

Před haagským Trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii ve čtvrtek poprvé stanul někdejší vysoce postavený velitel jugoslávské armády Nebojša Pavkovič. Soudu se vzdal toto pondělí, kdy přicestoval z Bělehradu do Haagu. Jde v pořadí už o dvanáctého obviněného ze současného Srbska, který se letos dostavil před haagský soud. Na seznamu obviněných osob hledaných tribunálem je stále ještě 10 jmen.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloševič a Pavkovič v září 2000

Miloševič a Pavkovič v září 2000 | Zdroj: ČTK

Na všech pět otázek soudce, zda se cítí být vinen, odpověděl generál Nebojša Pavkovič, že ne. Podle obžaloby je zodpovědný za vyhnání přibližně 800 tisíc kosovských Albánců z jejich domovů během policejního a vojenského zásahu proti kosovským teroristům v první polovině roku 1999.

Jednotky pod jeho velením měly vytvářet atmosféru strachu, která Albánce vedla k útěku. Generál Pavkovič před soudem uvedl, že se cítí být zdravotně způsobilý. Může čelit obvinění a účastnit se jednání soudu. Podle znalců poměrů u haagského tribunálu dojde k prvnímu přelíčení až za několik měsíců.

Pavel Novák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme