Generál Pavkovič se dostavil do haagské věznice

Mezi obviněné z válečných zločinů spáchaných v bývalé Jugoslávii zadržované ve věznici v Haagu se zařadil další z vrchních velitelů Jugoslávské armády. Je jím generál Nebojša Pavkovič, kterého obžaloba viní z organizace vyhánění albánského obyvatelstva z Kosova. Poprvé by měl před soudem stanout ještě tento týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloševič a Pavkovič v září 2000 | Zdroj: ČTK

Nebojša Pavkovič má být podle obvinění zodpovědný za vraždy stovek kosovských Albánců a za vyhnání přibližně 800 tisíc lidí z jejich domovů v Kosovu. Velel totiž v první polovině roku 1999 3. sboru Jugoslávské armády. K násilnému vysídlování a brutálnímu zacházení s civilisty mělo docházet s jeho souhlasem.

Generál Pavkovič byl jako ostatní obvinění umístěn ve vazební věznici vzdálené asi 5 kilometrů od sídla haagského tribunálu. Jak Českému rozhlasu řekl mluvčí soudu James Landale, byl nejdříve seznámen se všemi právy i povinnostmi, které mu jako obviněnému příslušejí.

Podstoupí také lékařské vyšetření, aby se zjistilo, zda nepotřebuje nějaké léčení a zda bude třeba při organizaci procesu přihlédnout k jeho zdravotnímu stavu. Pak se zařadí do normálního běhu věznice a bude se připravovat na první slyšení u soudu.

"Tam bude přečtena žaloba a Nebojša Pavkovič odpoví na otázku, jestli se cítí být vinen. To by mělo nastat během několika dnů po jeho příjezdu do Haagu. Tedy snad ještě tento týden," řekl mluvčí haagského tribunálu James Landale.

Pavel Novák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme