Generál Picek létá za českými vojáky v zahraničí

Z Afghánistánu do Kosova cestuje náčelník generálního štábu Armády České republiky Vlastimil Picek. Českým vojákům, sloužícím v zahraničí, přiváží vánoční pozdravy a dárky. V Kosovu jich v současné době působí asi pět set.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci a místní vůdci | Foto: 601. skupina speciálních sil

Základem českého kontingentu na Balkáně je mechanizovaná rota, podporovaná rotou zabezpečení na základně v Šajkovci. Češi mají na starosti území o rozloze asi 700 kilometrů čtverečních na severovýchodě Kosova, z toho 85 kilometrů dlouhý úsek kosovsko-srbské hranice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Martin Dorazín doprovází českou armádní vánoční misi kolem světa

Čeští vojáci působí v Kosovu v rámci mnohonárodních sil už od roku 1999. Dobrou pověst našich jednotek ale poškodilo uvolnění disciplíny a morálky českého kontingentu v posledním roce.

Generál Picek letí do Kosova z Afghánistánu, kde byl také za svými armádními podřízenými. Čeští vojáci pomáhají při rekonstrukci země, školí afghánské letce a působí také na letišti v metropoli Kábulu.

Plukovník Milan Schulz je novým velitelem 4. kontingentu a jeho ráznost je zárukou, že období skandálů skončilo. Vojáci se musejí soustředit na hlavní úkoly - v příštím roce zřejmě do Afghánistánu přijedou další čeští odborníci, aby tady pomohli budovat funkční samosprávu. Nejprve ale musí postavit distriktní centrum, dodává plukovník Schulz: "Je to úřadovna pro hejtmana, příslušníky vlády a radu starších, takzvanou šúru."

Martin Dorazín, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme