Varšava chce posmrtně zbavit hodnosti generála Jaruzelského. Vláda schválila 'degradační zákon'

Dlouholetý ministr obrany a pozdější premiér komunistického Polska Wojciech Jaruzelski by mohl posmrtně přijít o hodnost generála. Polská vláda schválila návrh takzvaného degradačního zákona, který to má umožnit.

Od stálého zpravodaje Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Mateusz Morawiecki ze strany Právo a spravedlnost (PiS) návrh označil za návrat spravedlnosti. „Chceme věci nazvat pravým jménem. Zlo zlem, dobro dobrem, zradu zradou a hrdinství hrdinstvím.“

Ujistíme Izraelce, že nechceme trestat za mluvení o temných stránkách polských dějin, říká historik

Číst článek

Polské zákony v současnosti umožňují vojáka degradovat jen za jeho života. Vláda chce ale zavést i možnost posmrtného odebrání hodností. Změnu ještě musí schválit parlament a podepsat prezident.

V praxi návrh počítá s tím, že by u generálů a admirálů o degradaci rozhodoval polský prezident a u ostatních důstojníků a poddůstojníků by tuto pravomoc získal ministr obrany. Konkrétně zákon mluví o degradaci u lidí, kteří svou činností v bezpečnostních orgánech státu pomáhali udržování komunistického režimu nebo jinak poškodili polský stát.

Kromě Jaruzelského by tak zákon mohl připravit o vojenské hodnosti i další představitele komunistického Polska.

Historická politika vlády

Pro vládu vedenou konzervativní stranou Právo a spravedlnost patří historie mezi zásadní témata. Aktuální debata kolem odpovědnosti za holokaust v Polsku je nejvýraznější, ale zdaleka ne jediná.

Zákon o holokaustu? 'Je to absurdní. Nebýt vědcem, spáchal bych trestný čin,' říká polský historik

Číst článek

Nedávná reforma školství například přidala do osnov více polských dějin. Návrh degradačního zákona přímo Jaruzelského jako adepta na zbavení hodnosti generála zmiňuje spolu s někdejším ministrem vnitra Czesławem Kiszczakem, a to za vyhlášení výjimečného stavu v roce 1981.

Do polských ulic tehdy vjely tanky, režim vypnul telefonní spojení, pozatýkal tisíce příslušníků hnutí Solidarita včetně pozdějšího prezidenta Lecha Wałęsy a zemřely později nebo zmizely desítky lidí.

Pokud degradační zákon projde schvalováním, je téměř jisté, že jej prezident Andrzej Duda využije. Jeden z jeho nejbližších spolupracovníků Paweł Mucha už označil Jaruzelského i Kiszczaka za zločince, kteří si generálskou hodnost nezaslouží.  

Kontroverzní generál

Jaruzelského polská justice obvinila v roce 2008, nejen za vyhlášení výjimečného stavu, ale také za vojenské potlačení dělnických demonstrací v roce 1970, při kterém zemřelo 45 lidí. Proces ale polská justice později přerušila kvůli Jaruzelského špatnému zdraví.

Rozsudku se Wojciech Jaruzelski nedožil, zemřel před čtyřmi lety, bylo mu devadesát. Ještě za svého života se několikrát za vyhlášení výjimečného stavu omluvil, označil jej za jedno z nejtěžších rozhodnutí svého života. Vždy ale říkal, že by jej učinil znovu.

Policie zadržela polského disidenta Frasyniuka. Odmítl výslech kvůli blokování Kaczyńského pochodu

Číst článek

Podle Jaruzelského by totiž jinak Polsku kvůli sílícímu opozičnímu odborovému hnutí Solidarita hrozila vojenská intervence ze zahraničí podobně jako v roce 1968 v Československu.

Širší dekomunizace

V rámci „dekomunizace“ probíhá v Polsku také přejmenovávání ulic, které ve svých názvech mají jména komunistů nebo jinak odkazují k bývalému režimu. Podle zákona totiž takové ulice propagují totalitární režim.

Za svého druhu dekomunizaci polská vláda považuje také spornou justiční reformu. Jedním z cílů je zbavit se soudců, kteří se do justice dostali ještě za bývalého režimu.

Polská vláda si pro přijetí degradačního zákona vybrala symbolický okamžik, ve čtvrtek je totiž v Polsku den takzvaných prokletých vojáků – tedy členů někdejší protinacistické podzemní armády, kteří po válce pokračovali v partyzánském boji proti komunismu.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme