Generála Gotovinu dopadly španělské úřady

Někdejšího chorvatského generála Ante Gotovinu zatkla dnes španělská policie. Už brzy tak stane před Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu, kde se má zodpovídat z deset let starých zločinů v srbsko-chorvatské válce. Gotovina je na útěku od roku 2001.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ante Gotovina | Foto: ČTK

Zprávu o dopadení exgenerála Gotoviny zveřejnila v Bělehradě hlavní žalobkyně haagského tribunálu pro bývalou Jugoslávii Carla del Ponteová.

"Děkuji Španělsku za spolupráci s námi a s Chorvatskem. Gotovinu hledáme od září a jsem ráda, že jsme měli úspěch," uvedla s úsměvem na rtech Ponteová.

Okamžitě ale dodala, že něco podobného očekává od Srbska a Černé hory a Bosny a Hercegoviny. Haag po nich žádá vydání dvou nejhledanějších mužů - vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče a generála Ratko Mladiče.

Žalobkyně uvedla, že Gotovinu dopadly španělské úřady v noci na dnešek na Kanárských ostrovech. Podle ní je nyní tento bývalý příslušník francouzské cizinecké legie ve vazbě na vojenské základně poblíž Madridu a bude přepraven do sídla ICTY v Haagu.

Španělsko se přitom ve spekulacích o možném generálově pobytu téměř nevyskytovalo. Chorvatský premiér Ivo Sander řekl, že instituce jeho země nabyly na důvěryhodnosti, když se prokázalo jejich tvrzení, že Gotovina v Chorvatsku skutečně nebyl.

Gotovina před soud má jít především kvůli operaci Bouře z léta 1995, kdy Chorvaté dobývali území obývaná Srby v okolí města Knin. Podle ICTY je generál osobně odpovědný za smrt asi 150 Srbů. Kdy se přesně Gotovina dostane do soudní síně v Haagu, zatím tribunál nesdělil.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme