Generála Gotovinu dopadly španělské úřady

Někdejšího chorvatského generála Ante Gotovinu zatkla dnes španělská policie. Už brzy tak stane před Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu, kde se má zodpovídat z deset let starých zločinů v srbsko-chorvatské válce. Gotovina je na útěku od roku 2001.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ante Gotovina | Zdroj: ČTK

Zprávu o dopadení exgenerála Gotoviny zveřejnila v Bělehradě hlavní žalobkyně haagského tribunálu pro bývalou Jugoslávii Carla del Ponteová.

"Děkuji Španělsku za spolupráci s námi a s Chorvatskem. Gotovinu hledáme od září a jsem ráda, že jsme měli úspěch," uvedla s úsměvem na rtech Ponteová.

Okamžitě ale dodala, že něco podobného očekává od Srbska a Černé hory a Bosny a Hercegoviny. Haag po nich žádá vydání dvou nejhledanějších mužů - vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče a generála Ratko Mladiče.

Žalobkyně uvedla, že Gotovinu dopadly španělské úřady v noci na dnešek na Kanárských ostrovech. Podle ní je nyní tento bývalý příslušník francouzské cizinecké legie ve vazbě na vojenské základně poblíž Madridu a bude přepraven do sídla ICTY v Haagu.

Španělsko se přitom ve spekulacích o možném generálově pobytu téměř nevyskytovalo. Chorvatský premiér Ivo Sander řekl, že instituce jeho země nabyly na důvěryhodnosti, když se prokázalo jejich tvrzení, že Gotovina v Chorvatsku skutečně nebyl.

Gotovina před soud má jít především kvůli operaci Bouře z léta 1995, kdy Chorvaté dobývali území obývaná Srby v okolí města Knin. Podle ICTY je generál osobně odpovědný za smrt asi 150 Srbů. Kdy se přesně Gotovina dostane do soudní síně v Haagu, zatím tribunál nesdělil.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme