Generální ředitel arabské televize Al-Džazíra rezignoval

Generální ředitel arabské televize Al-Džazíra Vadáh Chanfar náhle oznámil rezignaci. Šéf jedné z nejvlivnějších mediálních společností na světě to vysvětlil přirozeným vývojem firmy. Spekuluje se ale, že palestinský novinář televizi opouští buďto kvůli jejímu zpravodajství z arabských revolucí, anebo proto, že vyšla najevo jeho spolupráce s americkou tajnou službou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpravodajské pracoviště al-Džazíry | Foto: Břetislav Tureček

Americké depeše zveřejněné serverem WikiLeaks ukázaly, že Vadáh Chanfar v minulosti přinejmenším několikrát upravoval zpravodajství z irácké války podle pokynů vojenské špionáže Spojených států.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček v poledních Ozvěnách dne.

V letošním roce Al-Džazíra viditelně podporuje opoziční revolty v arabských zemích. Chanfarovi kritici tvrdili, že ve vysílání prosazuje islamisty. Chanfar oponoval tím, že když jsou islamisté silnou součástí opozičních hnutí v arabských zemích, tak je nutné se zabývat jejich postoji a činností. Odmítl i kritiku ze strany Izraele, protože Izraelcům vadilo, že dává prostor Hamásu, který vládne v Gaze.

ČTĚTE TAKÉ: unikátní dokument o fenoménu televize Al-Džazíra

Samotná Sýrie pak byla mimořádně nespokojená s tím, jak Al-Džazíra pokrývala tamní konflikt. Bylo několik případů, kdy se ukázalo, že Al-Džazíra cituje smyšlené svědky údajných masakrů. Právě ze Sýrie pak vůbec poprvé přišla informace, že Chanfar má rezignovat. Asi právě z toho důvodu Al-Džazíra rezignaci odložila, aby to nevypadalo, že jedná pod tlakem Damašku.

Spekuluje se ale také o tom, že šéf Al-Džazíry prostě vypověděl poslušnost katarskému emírovi, který televizi platí, a ten ho k rezignaci donutil. Chanfara už také nahradil člen katarské panovnické rodiny.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme