Generální ředitel BP má rezignovat na funkci, informují světová média

Řada světových médií vysílá a píše o tom, že má odejít z funkce Tony Hayward, generální ředitel těžebního koncernu British Petroleum. Kritikové mu vytýkají, že nezvládl komunikaci po havárii ropné plošiny společnosti BP v ropném zálivu, a údajně existuje tlak na to, aby rezignoval.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ropa na mořské hladině

Ropa na mořské hladině | Zdroj: ČTK

Již minulý týden ve středu britský deník The Times uvedl, že podle jeho nejmenovaných zdrojů bude muset generální ředitel BP Tony Hayward opustit své křeslo do deseti týdnů, přičemž jeho nástupce by mohl být známý už na konci srpna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Kytka informuje z Londýna o očekávané rezignaci Haywarda z BP

BP do včerejška možnost rezignace rezolutně odmítala a ústy svého mluvčího veřejnosti sdělila, že má Tony Hayward plnou podporu dozorčí rady a zůstane na svém místě. Světová média i agentury však tvrdí, že k Haywardově odchodu určitě dojde.

„Myslím, že odchod je naprosto jistý. Na dnešním setkání vedení firmy, které začne odpoledne, se má především diskutovat o tom, za jakých podmínek a hlavně kdo Haywarda nahradí. Očekává se, že oznámí svou rezignaci a ve funkci zůstane ještě dva měsíce, aby připravil úřad na předání,“ informuje z Londýna zpravodaj Ivan Kytka.

Oficiálním důvodem setkání vedení společnosti BP zůstává vyhodnocení práce na odstraňování následků úniku ropy z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu.

Podle utajených zdrojů agentury Reuters však dnes nepůjde ani tak o to, zda má Hayward v BP zůstat či ne, ale spíše o to, jak Haywardův odchod co nejlépe načasovat.

Jméno nástupce už je téměř jisté

Jako o možném nástupci se uvažuje o manažerovi BP Robertu Dudleyem, který řídil ve Spojených státech postup firmy po úniku ropy. „Spekulovalo se i o bývalém britském premiérovi Tonym Blairovi – snad proto, že má nadstandardní vztahy se svými americkými partnery, a dále o šéfovi marketingu BP Ianu Connovi a řediteli průzkumu a těžby BP Andym Inglisovi,“ doplňuje Kytka.

„Podle dostupných informací Haywarda však nahradí Dudley. Má zkušenosti z velice konfliktního prostředí z Ruska. Navíc podle City je teď důležité, aby se BP prezentovala v USA jako transkontinentální firma,“ říká londýnský zpravodaj.

„Zhruba 43 procent akcionářů je z Británie a 40 procent z USA. Dudley bude mít obrovský úkol uklidnit veřejné mínění a dostat na svou stranu politiky. Pozorovatelé mají za to, že lépe mu to půjde s jeho americkým přízvukem,“ dodává Ivan Kytka.

Zítra mají být také zveřejněny hospodářské výsledky BP za druhé čtvrtletí. Podle Kytky se očekává mírný růst a ztráta z kompenzací v Mexickém zálivu bude mít vliv především do budoucna, například na výplatu dividend.

„Zdá se také, že trhy stále ještě věří. Dnes ráno po zprávě o rezignaci Tonyho Haywarda stouply akcie v Londýně hned o 2 procenta,“ podotýká londýnský zpravodaj.

Pokud k odchodu Haywarda z British Petroleum skutečně dojde, podle Kytky ho čeká vysoké odstupné. „Hayward má dostat milion liber v hotovosti a deset milionů liber na svůj účet u penzijního fondu,“ říká Kytka a dodává: „Pozorovatelé v City také upozorňují na to, že podobný postup, kdy šéf firmy přizná vinu, nastartuje její nápravu a odstoupí, není vůbec neobvyklý a generální ředitel BP by si tedy neměl brát svou vynucenou rezignaci příliš osobně.“

Lobbing za libyjského agenta

Společnost BP měla také údajně v roce 2007 lobbovat u britské vlády za propuštění bývalého libyjského agenta al-Midžrahího, odsouzeného v Británii za atentát na letadlo, které se v roce 1988 zřítilo na skotské Lockerbie. Skotský premiér Alex Salmond včera vyzval britskou a americkou vládu, aby zveřejnily všechny dokumenty, které s tím souvisejí.

„Myslím si, že Alexi Salmondovi jde především o jeden klíčový dokument, a to dopis americké vlády z loňského léta, ve kterém se sice staví proti propuštění al-Midžrahího na svobodu, ale současně uvádí, že dojde-li skotská vláda k názoru, že má být z humanitárních důvodů propuštěn, měl zůstat v Libyi na svobodě Podle Salmonda je to dostatečný argument k ospravedlnění postupu skotské vlády. Lékaři se totiž shodli, že Libyjci zbývají jen tři měsíce života,“ vysvětluje situaci Kytka.

Těžařská společnost čelí kritice kvůli výbuchu na plošině Deepwater Horizont v Mexickém zálivu, který se stal 20. dubna letošního roku. Po explozi došlo k požáru a následnému potopení celé plošiny. Do moře se pak začalo uvolňovat obrovské množství ropy.

Ivan Kytka, Renata Kropáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme