Protivládní stávka ochromila dopravu v Hongkongu. Policie zatkla skoro stovku lidí

Generální stávku v Hongkongu provázejí násilnosti. Na několika místech se demonstranti střetli s policií, která proti nim zasáhla slzným plynem a pepřovým sprejem. Protesty proti místní čínské správě v pondělí ráno zcela přerušily provoz metra a příměstských autobusů, mezinárodní letiště už zrušilo nebo neodbavilo v plánovaném čase dohromady přes 200 letů. Lidé v ulicích žádají rezignaci správkyně města a zahájení dialogu s autonomní vládou.

Od zpravodaje z místa Hongkong (Aktualizováno: 13:59 5. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující v centru Hongkongu se kryjí za rozevřenými deštníky | Foto: Kim Kyung-Hoon | Zdroj: Reuters

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová, jejíž rezignaci účastníci protestních akcí požadují, v pondělí po dvoutýdenní odmlce promluvila na tiskové konferenci. Prohlásila, že protesty dostaly město „na pokraj velmi nebezpečné situace“ a že vláda bude při nastolení veřejného pořádku jednat rozhodně. Výzvy k demisi správkyně opět odmítla.

Několik hodin po vystoupení Lamové v ulicích Hongkongu znovu vypukly potyčky mezi demonstranty a policisty. Demonstranti útočili na policii kameny, lahvemi s vodou nebo také dělobuchy, a to na několika místech současně – jak na ostrově Hongkong, tak třeba v oblasti Nových Teritorií u hranice s Čínou. Policisté – podobně jako o víkendu – odpovídali slzným plynem a pepřovým sprejem.

Protesty v Hongkongu pokračují. Policie rozháněla desetitisíce lidí slzným plynem

Číst článek

Lidé měli v pondělí v Hongkongu problémy dostat se do práce, protože aktivisté blokovali dveře vlaků na nádražích a znemožňovali vlakovým soupravám odjet. Demonstranti rovněž zatarasili některé ulice ve městě, což vyvolalo dopravní zácpy a chaos.

Na hongkongském letišti bylo zrušeno více než 200 letů poté, co si velké množství zaměstnanců vzalo zdravotní volno, protože se očividně chtěli připojit ke stávce, napsala agentura AP s odvoláním na hongkongská média.

Policie oznámila, že od rána už zatkla skoro 90 lidí. Několik lidí bylo také zraněno při rvačkách v metru. Pomalu se obnovuje doprava. Jezdí znovu například expres na mezinárodní letiště nebo většina autobusů.

Demonstranti se dál svolávají přes sociální sítě do ulic. Organizátoři podle zpravodajského serveru BBC News uvedli, že ke stávce se slíbilo připojit více než 14 tisíc lidí z 20 různých odvětví. Dá se předpokládat, že generální stávka v Hongkongu bude pokračovat až pozdě do pondělní noci. 

Několik týdnů protestů

Protesty v Hongkongu trvají od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Lamová po protestech pozastavila.

Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují demokratické reformy v této bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu.

Úřady v pondělí oznámily, že od 9. června bylo v souvislosti s protesty zadrženo 420 lidí a policie vypálila asi 300 gumových projektilů a 1000 dávek slzného plynu. Zranění utrpělo 139 policistů; počet zraněných demonstrantů oznámen nebyl.

David Jakš, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme