Generální stávka ochromila v Brazílii školy i dopravu, v ulicích hoří barikády

Na řadě míst Brazílie v pátek začala generální stávka svolaná odbory proti vládou prosazovaným změnám důchodů a zákoníku práce. V několika velkých městech se zastavila veřejná doprava a část podniků a škol zůstala zavřených. Policie se střetla s demonstranty, kteří v Sao Paulu a Riu de Janeiro zablokovali dálnice hořícími pneumatikami, informovala agentura Reuters.

Sao Paulo/Rio de Janeiro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V nejlidnatějším brazilském městě a ekonomickém centru země Sao Paulu byla chvíli v provozu jen jedna z šesti linek metra. Po určitou dobu také nevyjely žádné autobusy, napsala agentura AP. V oblíbené turistické destinaci Riu de Janeiro byla autobusová doprava částečně omezena. Provoz na letištích není nijak omezen, uvedl to server Listin Diario.

V obou městech také vytvořili nespokojení lidé barikády z hořících pneumatik, kterými zablokovali dálnice a přístup k hlavním letištím. Policie silnice uvolnila s nasazením slzného plynu.

Stávkujícím se nelíbí vládou prosazované změny, které oslabí ochranu zaměstnanců a oddálí mnohým odchod do důchodu. Dnešní protest má pokračovat do pondělí, kdy je celosvětový Svátek práce. „Bude to největší stávka v dějinách Brazílie,“ tvrdí předseda jedné z odborových centrál Paulo Pereira da Silva.

Mluvčí prezidenta Michela Temera prohlásil, že vláda řadu problémů zdědila z éry odvolané levicové exprezidentky Dilmy Rousseffové, kterou odbory podporovaly. Současný pravicový kabinet trvá na tom, že flexibilnější pracovní trh přispěje k oživení ekonomiky, a varuje, že penzijní systém bez plánovaných změn zkrachuje.

Za poslední čtyři roky se v Brazílii konaly násilné protesty opakovaně. Největší jihoamerickou zemí zmítá hluboká recese, rostoucí nezaměstnanost a obří korupční skandál, v rámci něhož jsou vyšetřovány a souzeny desítky politiků z pravicového i levicového tábora.

 

ČTK, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme