Generální stávka odborů ochromila celé Řecko

Řecko opět stávkuje. Od rána jsou zavřené školy i úřady, nejezdí trajekty, vlaky ani většina hromadné dopravy. Stávku vyhlásily odbory, které zastupují asi polovinu všech zaměstnanců. Bouří se kvůli vládním škrtům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řekové protestující proti vládním škrtům před budovou parlamentu | Zdroj: ČTK

V Řecku je momentálně úplný kolaps, nefunguje lodní doprava, zrušené jsou některé lety. Uzavřené jsou školy, banky a úřady, nemocnice poskytují pouze pohotovostní službu. Ke stávce se připojili i někteří obchodníci a majitelé čerpacích stanic.

Atény a ostatní velká řecká města zaplavují davy lidí, v centru hlavního města je momentálně až 20 000 demonstrantů, kteří se shlukují před budovou parlamentu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci komentuje spolupracovnice Českého rozhlasu v Řecku Pavla Smetanová

Protestující chtějí stávkou vyjádřit nesouhlas se striktními škrty platů a důchodů, které podle nich povedou jen k dalšímu prohloubení krize. Žádají potrestání viníků současné situace, kteří rozhazovali peníze ve velkém.

Vládní škrty by měly rozpočtu zadlužené země ušetřit skoro dvanáct miliard eur. Takovou podmínku si stanovila eurozóna pro poskytnutí další části finanční pomoci, bez níž by zemi hrozil státní bankrot v řádu týdnů.

Jedná se o první velkou stávku od zvolení nové konzervativní vlády v červnu. Lidé pravděpodobně vyčkávali, jaký bude postoj nové vlády. Odbory také vybraly dobu, kdy bude mít stávka největší efekt.

Jelikož změna financování není přímo v rukou vlády, ale spíše věřitelů, kteří jí půjčují peníze potřebné pro přežití, nedá se očekávat, že by stávka způsobila zmírnění pravidel.

Dá se ale očekávat, že bude možné vyjednávat alespoň o lhůtě, do které se mají škrty uplatnit. Nyní jsou to dva roky, ale Řekové by chtěli dobu zdvojnásobit.

Soňa Dorňáková Stamu, Pavla Smetanová, Ivana Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme