Generální stávky v Jugoslávii pokračují

V Srbsku pokračuje kampaň občanské neposlušnosti s cílem přimět jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče, aby přiznal vítězství opozičního prezidentského kandidáta Vojislava Koštunici v prvním kole voleb z 24.září. Dokonce i provládní Konfederace odborů Srbska dnes pohrozila stávkou, pokud nebude do 20:00 hodin zveřejněna pravda o jugoslávských prezidentských volbách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srbská policie dnes vstoupila do areálu velkého uhelného dolu Kolubara, kde 4500 (podle některých údajů až 7500) horníků stávkuje od pátku. Podle posledních informací se ale ze svých pozic překvapivě stáhla; agentura AP to označila za „ohromující vítězství\". Důl je jediným dodavatelem uhlí pro elektrárnu v nedalekém Obrenovaci, která kryje polovinu spotřeby elektřiny v Srbsku. Stávka tak ohrožuje dodávky elektřiny.

V Bělehradě, kde kampaň občanské neposlušnosti dosud nebyla tak výrazná jako v některých menších městech, některé známky podle agentury AP svědčí o tom, že k protestům opozice se připojuje stále více lidí. Stovky obchodů jsou zavřeny, řidiči městských autobusů a sběrači odpadků zastavili práci, takže bělehradské ulice jsou lemovány přeplněnými kontejnery. Poštovní služba na dnešek ohlásila varovnou stávku. Střed města je pro auta prakticky uzavřen, protože po ulicích se procházejí tisíce chodců a blokují dopravu.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme