Novou generální tajemnicí Rady Evropy bude Pejčinovičová Buričová. Porazila šéfa belgické diplomacie

Novou generální tajemnicí Rady Evropy bude chorvatská ministryně zahraničí Marija Pejčinovičová Buričová. Ve středečním hlasování Parlamentního shromáždění Rady Evropy porazila druhého uchazeče o funkci, šéfa belgické diplomacie Didiera Reynderse. Rada Evropy je mezinárodní organice, ve které spolupracuje 47 zemí Evropy.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marija Pejčinovičová Buričová | Foto: Lehtikuva/Mesut Turan | Zdroj: Reuters

Šestapadesátiletá Pejčinovičová Buričová dostala 159 hlasů a Reynders 105 hlasů. Chorvatská diplomatka nahradí 18. září ve funkci Nora Thorbjörna Jaglanda, který byl generálním tajemníkem Rady Evropy od roku 2009. Stejně jako on se bude moci po pěti letech ucházet o znovuzvolení.

Ukrajina protestuje proti vrácení práv Rusku v Radě Evropy. Zruší svou účast na shromáždění

Číst článek

Rada Evropy vznikla v roce 1949 a je založena na mezivládní spolupráci 47 zemí. Zabývá se ochranou lidských práv, usiluje o posilování demokracie a principů právního státu. Rada Evropy není součástí Evropské unie.

Pejčinovičová Buričová pracovala od roku 2001 na chorvatském ministerstvu zahraničí. Od roku 2017 je šéfkou diplomacie a místopředsedkyní vlády premiéra Andreje Plenkoviče.

Pejčinovičová Buričová bude teprve druhou ženou ve funkci generální tajmenice Rady Evropy. Tou první byla v letech 1989 až 1994 Francouzska Catherine Lalumiérová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme