Generální tajemník NATO doufá v brzké ukončení operace v Libyi

Síly Severoatlantické aliance budou v Libyi pokračovat v útocích na pozemní jednotky věrné Kadáfího režimu, dokud to bude nutné. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen ale věří, že operace Unified Protector skončí brzy. Její součástí je hlídkování nad dodržováním zbrojního embarga v libyjských vodách a ochrana civilistů leteckými útoky proti ozbrojeným silám plukovníka Kaddáfího.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen doufá v brzké ukončení operace v Libyi | Zdroj: ČTK

„Budeme tam tak dlouho, jak to bude potřeba, ale ani o minutu déle,“ prohlásil Rasmussen.

Operace Unified Protector podle něj skončí, jakmile bude jistota, že nebezpečí pro civilisty pominulo. Generální tajemník NATO uvedl, že nemůže určit přesné datum, kdy se tak stane, ale věří, že to bude brzy. Aliance je přitom podle něj stále připravená nové libyjské Přechodné národní radě pomoci, pokud to bude nutné a pokud o to rada požádá.

„Operace Unified Protector skončí, až splníme naši misi,“ řekl Rasmussen. Tou je na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN ochrana civilistů před vládními vojáky. Nikdy jí podle Rasmussena nebylo a není chycení plukovníka Kaddáfího.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme