Guterres se stal generálním tajemníkem OSN na další pětileté období. ‚Jsem poctěn a vděčný za důvěru,‘ říká

Valné shromáždění OSN v pátek zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Valné shromáždění OSN v pátek zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. | Foto: Andrew Kelly | Zdroj: agentura Reuters

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Znásilňují, zabíjejí dobytek a ničí úrodu. Hladovění a sexuální útoky se v Tigraji stávají válečnou zbraní

Číst článek

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už dnes složil přísahu pro další funkční období.

V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i „prudce rostoucí nerovnosti“.

Potřeba mezinárodní spolupráce

„Uprostřed všech těchto věcí je mezinárodní spolupráce zkoušena tak, jako málokdy předtím. Smysl multilateralismu je zpochybňován, ba dokonce podkopáván některými ve vlivných pozicích. Tyto trendy daly vzniknout hlubokému paradoxu: Mezinárodní spolupráce je potřebnější než kdy dřív, ale často je složitější jí dosáhnout,“ napsal.

Před nástupem do pozice generálního tajemníka OSN Guterres zastával vysoké posty v portugalské i mezinárodní politice. Mezi lety 1995 a 2002 byl portugalským premiérem, deset let pak působil jako vysoký komisař OSN pro uprchlíky.

„Jsem hluboce poctěn a vděčný za důvěru, která ve mě byla vložena, abych sloužil jako generální tajemník Organizace spojených národů ve druhém funkčním období. Sloužit OSN je obrovskou ctí a tou nejušlechtilejší povinností,“ uvedl dnes na twitteru.

Staronovému generálnímu tajemníkovi záhy blahopřál například americký ministr zahraničí Antony Blinken. „Ukázal se jako schopný lídr v náročné roli a my se těšíme na blízkou spolupráci při řešení náročných globálních úkolů,“ uvedl.

Spojené státy ujistily OSN, že jsou připravené pomoci s ukončením násilí mezi Izraelem a Palestinou

Číst článek

Guterrese ocenila také německá kancléřka Angela Merkelová, která mu poděkovala za práci na spuštění iniciativy COVAX, jejímž cílem je podpořit očkování proti covidu-19 v chudších regionech.

Agentura AP uvádí, že generálnímu tajemníkovi OSN byla za jeho končícího mandátu vytýkána neochota kritizovat Čínu, Rusko a Spojené státy, bez jejichž podpory by na znovuzvolení mohl těžko pomýšlet.

Podle kritiků se nevyjadřoval dostatečně silně například k perzekuci čínských muslimských menšin či ruských disidentů. Podle Louise Charbonneaua z organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch by měl Guterres začít „ukazovat na všechny vlády, které se prohřeší vůči lidských právům, včetně těch, které jsou mocné a chráněné“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme