Generální tajemník OSN vyzval k boji s chudobou

Generální tajemník OSN Pan Ki Mun vyzval členské země, aby nezapomínaly na boj s chudobou. Zástupci členských zemí se v New Yorku sešly na summitu k Rozvojovým cílům tisíciletí, které si stanovily před deseti lety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Summit eurozóny v Bruselu. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy | Foto: Evropská komise

„Vytvořili jsme plán, který má skoncovat s extrémní chudobou,“ připomněl generální tajemník OSN Pan Ki Mun na začátku třídenního summitu. V první den jednání oznámil mimo jiné francouzský prezident Sarkozy, že jeho země zvýší příspěvky pro boj s chudobou o pětinu a vyzval k tomu i ostatní vyspělé státy.

Zazněla ale i kritika. Například bolivijský prezident Evo Morales mluvil o nespravedlivém světovém obchodu, který zvýhodňuje bohaté země a boji s chudobou tak brání.

Aktuální zpráva OSN k naplňování rozvojových cílů poukazuje například na to, že se podstatně zlepšil přístup k nezávadné vodě, vzdělání, antiretroviálním lékům nebo protimalarickým sítím. Naproti tomu alarmující v chudých zemích zůstávají celkové Summit eurozóny v Bruselu. Francouzský prezident Nicolas Sarkozyhygienické podmínky, zdraví rodiček nebo množství lidí žijících v chudinských slumech.

Vít Pohanka, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme