George Bush: Hlavním podezřelým je bin Ládin

Americký prezident potvrdil, že hlavním podezřelým z úterních teroristických útoků v New Yorku a Washingtonu je Usáma bin Ládin. Zároveň vyzval americké vojáky, aby byli připraveni na případný zásah. Odpověď na úterní sérii atentátů podle něj bude rychlá, souvislá a efektivní. "Najdeme ty, kteří to spáchali, vykouříme je z jejich děr, poženeme je, dostaneme je před soud", zdůraznil Bush. Americkou veřejnost současně požádal o trpělivost - podle něj půjde o dlouhý boj. O možnosti vojenské akce jedná prezident v Camp Davidu s viceprezidentem Richardem Cheneyem a se členy Rady národní bezpečnosti. Podle některých pramenů by k rozhodnutí o akci mohlo dojít už dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Bush už má souhlas zákonodárců potřebný k odvetnému úderu. Po Senátu mu také Sněmovna reprezentantů dala zelenou k použití nezbytné a přiměřené síly proti pachatelům úterních teroristických útoků v New Yorku a Washingtonu. Pentagon oznámil, že počátkem příštího týdne začne povolávat do zbraně na 35 000 mužů a žen v záloze.

Mezitím FBI v souvislosti s vyšetřováním atentátů zatkla v Texasu dva muže a dopravila je do New Yorku. Měli u sebe nože podobné těm, které použili únosci čtyř letadel, které byly použity k teroristickým útokům. Úřady se domnívají, že oba zadržení mohou disponovat důležitými informacemi o síti teroristů, která stála za organizováním útoků. Další muž byl už včera odpoledne zatčen v New Yorku. Nyní vyšlo najevo, že jde o téhož podezřelého, který byl už ve čtvrtek zadržen na newyorském Kennedyho letišti, když se pokoušel prokázat pilotním průkazem svého bratra.

V New Yorku byl vydán už druhý zatykač na svědka, která by mohl přinést velmi důležitou výpověď v případu úterních teroristických útoků v USA. Svědek však ještě podle ministerstva spravedlnosti zatčen nebyl.

FBI momentálně vyšetřuje více než 36 tisíc oznámení a vydal několik set předvolání. Federální úřad pro vyšetřování varoval, že teroristé možná plánovali útoky i ve městě Richmond ve státe Virginia a v Atlantě ve státě Georgia. Informaci o tom dostali vyšetřovatelé od známého jednoho z únosců. Jeho výpověď ale není údajně důvěryhodná.

Na místech úterní newyorské tragédie neustále pokračují záchranné práce. Od časného rána stojí před centrem záchranářů na západním Manhattanu tisíce dobrovolníků v naději, že se na ně dostane práce. Podle naší tamní zpravodajky Olgy Krupauerové ale drtivá většina z nich odejde s nepořízenou. Hasiči se i nadále snaží najít uprostřed trosek Světového obchodního centra živé lidi. Místní úřady potvrdily, že se zatím podařilo identifikovat pouze 180 obětí z téměř 5000 pohřešovaných. V New Yorku se dnes koná první vlna pohřbů. Příští neděli se má v Central parku uskutečnit velká bohoslužba za oběti útoku, na níž se očekává přes milion lidí.

Trosky Světového obchodního centra v New Yorku navštívil prezident George Bush. Záchranné čety tam pokračují nezmenšenou intenzitou v likvidování tisíců tun betonu a železa a věří, že ve vzduchových kapsách by mohl ještě někdo žít. Bush poděkoval záchranářům za všechno, co na místě katastrovy odvádějí. V improvizovaném vystoupení zdůraznil, že právě je, ale i ostatní Američany už brzy "uslyší" strůjci barbarských útoků. Podle průzkumu veřejného mínění prezentovaného televizí CNN a časopisem Time jsou dva ze tří Američanů pro vyhlášení války. Oslovení však nemají jistotu v tom, komu ji vlastně vyhlásit.

Ve Washingtonu byl odvolán nouzový stav. Z ulic hlavního města byli staženi příslušníci Národní gardy, kteří tu v posledních dnech hlídkovali. Podle starosty Anthonyho Williamse jde o krok směrem k normálnímu stavu. Hlavní město a všechny jeho instituce ale zůstanou ještě deset dní ve stavu zvýšené pohotovosti. Přísné kontroly trvají na washingtonské řece Potomac, kterou z části uzavřely čluny pobřežní stráže. Podobně je uzavřen baltimorský přístav, také do newyorského přístavu jsou vpouštěny pouze lodě s důležitými dodávkami.

Americký Senát potvrdil generála letectva Richarda Myerse jako šéfa sboru náčelníků štábů. Myers je odborníkem na počítače a válku ve vesmíru. Podléhat mu bude velení pozemního vojska, námořnictva a letectva. Bude pověřen koordinací očekávané války USA proti terorismu. Po Senátu ká Sněmovna reprezentantů dala zelenou prezidentu Georgi Bushovi k použití nezbytné a přiměřené síly k odvetě proti pachatelům úterních teroristických útoků v New Yorku a Washingtonu, a to nezbytnou a přiměřenou silou.

Zpravodajka Českého rozhlasu ve Spojených státech Olga Krupauerová hlásí přímo z Manhattanu, že do informačních středisek proudí stovky příbuzných, kteří pohřešují své blízké. Úřadům se doposud podařilo identifikovat pouze 108 těl z 5000 pohřešovaných.

Sobota byla ve Spojených státech ve znamení piety. Celonárodní zádušní mše byla v Národním chrámu ve Washingtonu. Památku obětí si připomněli pozůstalí i američtí představitelé v čele s Georgem Bushem. Ten vyjádřil odhodlání bojovat s terorismem a ocenil hrdiny posledních dnů - hasiče, kteří zahynuli v mrakodrapech newyorského Světového obchodního střediska; cestující z jednoho z letadel, kteří se rozhodli svést zápas s únosci, a dobrovolníky, kteří přijeli do New Yorku, aby pomohli s odstraňováním trosek domů a pátráním po nezvěstných osobách. "Od této události uplynuly pouze tři dny, pro Američany to ještě není historie. Naše odpovědnost vůči historii je již jasná, musíme odpovědět na tyto útoky a zbavit svět ďábla," zdůraznil na celonárodní zádušní mši americký prezident.

Americký federální úřad vyšetřování zveřejnil seznam devatenácti mužů, kteří byli identifikováni jako únosci čtyř letadel, jež se stala nástrojem teroristických útoků. K dispozici je dále seznam asi stovky lidí, které chce FBI vyslechnout, protože se domnívá, že by mohli mít informace vedoucí k určení pachatelů atentátu.

Americký ministr zahraničí Colin Powell uvedl, že vojenská síla nemusí být jedinou odpovědí USA na teroristické útoky. Do arsenálu možných prostředků odvety zahrnul i diplomatické, finanční, politické a právní úsilí.

Milan Kopp, Zdenka Turková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme