George Bush je na návštěvě Číny

K trpělivosti ve válce proti terorismu vyzval Spojené státy čínský prezident Ťiang Ce-min. Po jednání s americkým prezidentem Georgem Bushem čínský prezident také zdůraznil potřebu míru v Iráku, který Bush označil za součást "osy zla". Bushova návštěva Číny má přispět k upevnění vzájemných vztahů mezi oběma zeměmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush a Ťiang Ce-min | Foto: ČTK/AP

George Bush vyzval Čínu, aby umožnila svým obyvatelům větší osobní svobody - včetně náboženské. Vybídl také čínského prezidenta k zahájení rozhovorů s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou, Vatikánem a s dalšími náboženskými autoritami. Čínské úřady totiž tolerují jen státem schválené a kontrolované církve. Proti podzemním náboženským skupinám, které v posledních letech získaly milióny stoupenců, úřady tvrdě zasahují.

Podle expertů se vztahy mezi oběma zeměmi zlepšily, když po zářijových teroristických útocích podpořila čínská vláda Spojené státy v boji proti terorismu. Toto téma bylo také jedním z hlavních bodů diskuze obou státníků. Prezidenti hovořili také o tom, že po vstupu Číny do Světové obchodní organizace by měly obě země upevnit své obchodní vztahy.

Státníci na tiskové konferenci potvrdili, že se nevyhýbali ani konfliktním otázkám, například problematiky Tchajwanu. Čínská vláda považuje Tchajwan za svojí provincii a odmítá uznat jeho nezávislost. Washington přitom Tchajwan stále zásobuje zbraněmi. Bush se údajně chystá vznést také otázku potlačování svobody vyznání v Číně a chce také řešit téma omezení vývozu čínských raket.

Během Bushovy návštěvy Soulu se nenaplnily obavy některých pozorovatelů, že svým vyhraněným postojem k Severní Koreji vyhrotí situaci. Bush v projevu před americkými vojáky, kterých je v Jižní Koreji na 37 tisíc, zdůraznil, že právě jejich přítomnost zajišťuje mír na Korejském poloostrově. Pokud to bude nezbytné, jsou Spojené státy podle Bushe připraveny postavit se na stranu Jižní Koreje.

Čínský prezident Ťiang Ce-min přijal Bushovo pozvání k oficiální návštěvě Spojených států, která by se měla uskutečnit na podzim.

Alžběta Kobzová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme