George Bush navštíví sever Německa

Americký prezident George Bush se cestou na summit G8 v Petrohradě zastavil v Německu. Kancléřka Angela Merkelová ho pozvala na sever země do Meklenburska - Předního Pomořanska. Oba státníci se letos scházejí už potřetí, což je důkazem výrazného zlepšení vzájemných vztahů po odchodu Gerharda Schrödera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush a jeho žena Laura | Zdroj: ČTK

Po volební porážce Silvia Berlusconiho a vnitropolitických problémech Tonyho Blaira je Merkelová podle expertů hlavním lídrem velké evropské země, na kterého Washington spoléhá. Na válku v Iráku a věznici na Guantánamu má ovšem Německo stále diametrálně odlišný názor.

Podle Jense van Scherpenberga z Nadace pro vědu a politiku je ale průlomem ideální osobní vztah Bushe a Merkelové. "Ve vztazích mezi šéfy států a vlád hraje důležitou roli jakási osobní chemie a u prezidenta Bushe to platí dvojnásob! Pro něho je velmi důležité, jestli s někým může osobně vycházet. S kancléřem Schröderem to moc ideálně nefungovalo," myslí si Scherpenberg.

Šéf Bílého domu si chce v severoněmeckém Stralsundu udělat obrázek o tom, jak vypadá bývalá NDR 16 let po znovusjednocení Německa. Oba státníci ale pochopitelně budou mluvit i o aktuálních tématech světové politiky.

Bushovu návštěvu by měla provázet řada demonstrací. Demonstranti sice zůstanou v uctivé vzdálenosti od amerického prezidenta, ale zato se jim dostane politické podpory z vysokých míst. Řečníkem na jedné z protestních akcí má být totiž vicepremiér Meklenburska - Předního Pomořanska za postkomunistickou Levicovou stranu. To vedlo křesťanské demokraty k prohlášení, že rudo-rudá koalice v Meklenbursku je nedůstojným hostitelem George Bushe.

Zelení i sociální demokraté tlačí na kancléřku Merkelovou, aby amerického prezidenta přiměla k jasnému stanovisku ohledně budoucnosti věznice pro údajné teroristy na Guantánamu. Merkelová chce ale Georgi Bushovi být hlavně dobrou hostitelkou, a tak se bude večer v jejím volebním okrsku v Trinwillershagenu na soukromém večírku grilovat divočák.

Jiří Hošek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme