George Bush opět varoval před státním terorismem

Americký prezident George Bush opět vyzval k postupu proti státům "osy zla", které vyrábějí zbraně hromadného ničení a podporují terorismus. V projevu v Lexingtonu v americkém státě Virginia prohlásil, že těmto zemím se svět musí postavit. Svět podle něj čelí velké hrozbě od několika málo států vlastnících biologické, chemické nebo jaderné zbraně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Foto: ČTK/AP

Žádné státy tentokrát nejmenoval, ale koncem ledna hovořil v této souvislosti o Iráku, Íránu a Severní Koreji. Ministr obrany Donald Rumsfeld mezi hrozby zahrnul také Sýrii.

Bush uvedl, že při likvidaci sítě Al-Káida bylo dosaženo pokroku, ale varoval, že s jarním táním v Afghánistánu existuje riziko, že "se budou skupinky cvičených zabijáků snažit přeskupit".

Zůstaneme, dokud mise nebude skončena, řekl Bush o působení USA v Afghánistánu, ale nezmínil se konkrétně o šéfovi Al-Káidy Usámovi bin Ládinovi, který dosud nebyl nalezen. Americký prezident však připomněl nedávné zadržení bin Ládinova spolupracovníka Abú Zubajdy. "Je pod zámkem a zařídíme mu, aby dostal další společnost. Pronásledujeme zabijáky jednoho po druhém."

K zesílení boje proti terorismu vyzval Bush také všechny strany blízkovýchodního konfliktu: "Palestinská samospráva musí naplnit svá slova odsuzující terorismus! Izrael musí pokračovat ve stahování svých jednotek a všechny arabské země musí převzít svou odpovědnost! Egypťané, Jordánci i Saudové pomáhají v celosvětovém boji proti terorismu a musí konfrontovat terorismus na Blízkém východě".

Přehrát

00:00 / 00:00

G. Bush o blízkovýchodním konfliktu

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme