George Bush oznámil částečné stažení amerických vojáků z Iráku

Prezident George Bush v noci na dnešek oznámil, že do konce roku se vrátí domů 5.700 vojáků a do léta příštího roku by to mohlo být přes 20.000. Bush tak přijal návrhy velitele amerických sil v Iráku generála Davida Petraeuse, který tento týden vystoupil v Kongresu se svým hodnocením situace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush

George Bush | Foto: Alexandr Pícha

"Poradil jsem se sborem štábních náčelníků a dalšími členy svého týmu pro národní bezpečnost, s iráckými představiteli i šéfy obou stran v Kongresu. Těžil jsem z jejich rad a přijal jsem doporučení generála Petraeuse. Nařídil jsem jemu a velvyslanci v Bagdádu Ryanu Crockerovi, aby aktualizovali vojenský plán v Iráku a aby v březnu předložili Kongresu další zprávu," řekl Bush.

Podle generála Petreause se v některých oblastech Iráku omezily násilnosti a odchod 30.000 vojáků by neměl ohrozit příznivý vývoj. George Bush nicméně zdůraznil, že stahování jednotek bude záviset na jejich úspěchu v boji proti ozbrojencům.

"Naši vojáci si v Iráku vedou výborně. Společně s iráckými jednotkami zneškodnili průměrně od ledna přes 1.500 nepřátelských bojovníků za měsíc. Podle generála Petraeuse je irácká armáda stále způsobilejší a zlepšuje se i spolupráce s místními obyvateli. Díky tomuto úspěchu generál Petreaus věří, že jsme dosáhli bodu, kdy můžeme udržet bezpečnost i s menším počtem vojáků," dodal," prezident Bush.

Američané budou podle George Bushe muset ještě mnoho let dohlížet na stabilizaci Iráku. Demokraté se ptají, jak dlouho ještě budou čekat, než se sunnité se šííty v Iráku dohodnou. Demokratům to nestačí a žádají redefinici americké mise v Iráku.

Prezident Bush řekl, že čím úspěšnější budou Spojené státy v Iráku, tím více amerických vojáků se může vrátit domů. Bývalý starosta New Yorku a republikánský prezidentský kandidát Giuliani v reakci na projev hlavy státu řekl, že v Iráku se cíl nemění, udělat z této země amerického spojence na Blízkém východě: "Jde o více než o Irák, jde o obranu před islámských terorismem."

Demokraté chtějí rychlejší stahování amerických jednotek z Iráku. Jejich prezidentský kandidát Barack Obama říká, že válka v Iráku musí skončit hned. Demokratický senátor Jack Reed se domnívá, že základní problém není v armádě, ale ve znesvářené irácké společnosti. Američané podle něj uvízli uprostřed irácké občanské války.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme