George Bush se podruhé ujal prezidentského úřadu
Americký prezident George Bush složil ve Washingtonu ústavní slib a zahájil tak své druhé funkční období v Bílém domě. Spolu s ním se k dodržování ústavy a zákonů veřejně zavázal i viceprezident Richard Cheney. Bushovi stály při přísaze po boku jeho manželka Laura a dcery Jenna a Barbara. Slavnostní inauguraci sledovalo za chladného počasí nejméně 80 tisíc hostů, včetně poslanců a senátorů.
"Já, George Walker Bush, tímto slavnostně přísahám, že budu věrně vykonávat úřad prezidenta Spojených států a budu podle svých nejlepších schopností zachovávat, ochraňovat a hájit Ústavu Spojených států. K tomu mi dopomáhej Bůh," prohlásil Bush s jednou rukou na bibli před předsedou Nejvyššího soudu Williamem Rehnquistem. Ještě před ním složil slib viceprezident Richard Cheney.
"Spojené státy mají v době, kdy je Amerika ve válce, poslání dané zpoza hvězd, a to bránit svobodu a Amerika zůstane tomuto poslání vždy věrná," napověděl už včera o hlavním tématu svého projevu prezident Bush. Ostatně šíření svobody ve světě bylo už tématem jeho prvního inauguračního projevu před 4 lety.
Bush nyní pronesl velmi ostrý inaugurační projev. V něm nenechal nikoho ve světě na pochybách, že Spojené státy spojují vlastní přežití s šířením demokracie ve světě. "Zachování svobody v naší zemí stále více závisí na svobodě v dalších zemích," řekl 43. americký prezident. George Bushe vstupuje do druhého funkčního období s vizí šíření svobody a boje proti tyranii a novodobému otroctví ve světě. Inaugurační projev předchází Poselství o stavu unie, ve kterém chce prezident Bush začátkem února před oběma komorami Kongresu své zahraničně politické představy a domácí priority konkretizovat.
Na obřad přišli nejen jeho předchůdci v úřadu Bill Clinton, Bushův otec George Bush starší a James Carter, ale i demokratický senátor John Kerry. Slavnostní inauguraci sledovalo za chladného počasí nejméně 80 tisíc hostů, včetně poslanců a senátorů. Po přísaze následovala přehlídka čestné vojenské jednotky a slavnostní průvod od Kapitolu k Bílému domu.
Nechyběly ani protesty
Počet příznivců prezidenta Bushe mnohokrát převýšil počet jeho odpůrců mezi diváky inauguračního průvodu. Přesto se objevily drobné potyčky s policií a jeden z demonstrantů hodil na kolonu obrněných prezidentských limuzín velký kus ovoce. Přehlídka zástupců jednotlivých amerických států na třídě mezi Kongresem a Bílým domem, ale proběhla ve velmi důstojném a slavnostním duchu. Policie bedlivě hlídala každý pohyb demonstrantů a při potyčkách používala v mrazivém počasí proti demonstrantům vodní stříkačky. Odpůrci znovuzvolenho prezidenta ho obviňují za rozpoutání války v Iráku a za válečné zločiny. Většina lidí v ulicích, ale George Bushe podpořila.
Před americkým velvyslanectvím v Londýně byla u příležitosti slavnostní inaugurace amerického prezidenta George Bushe pieta se svíčkami za válečné oběti v Iráku, které zorganizovala koalice. Nebylo to velké shromáždění, sešlo se tam podle mluvčího koalice na dvě stě lidí, kteří vyslechli proslovy bývalého ministra v labouristických vládách Tonyho Benna a předsedy kampaně za jednostranné jaderné odzbrojení Bruce Kenta. Tony Benn v narážce na asijskou katastrofu řekl: "Smrt stovek tisíc lidí v tsunami byla dílem božím; prezident Bush se domnívá, že smrt tisíců lidí v Iráku je dílem božím, ale není to tak, jde o dílo hrubé síly vojenské mašinerie. Monsignor Bruce Kent ukázal na orla, americký symbol na střeše velvyslanectví, a řekl, že americký orel se vymkl kontrole.