George Bush se podruhé ujal prezidentského úřadu

Americký prezident George Bush složil ve Washingtonu ústavní slib a zahájil tak své druhé funkční období v Bílém domě. Spolu s ním se k dodržování ústavy a zákonů veřejně zavázal i viceprezident Richard Cheney. Bushovi stály při přísaze po boku jeho manželka Laura a dcery Jenna a Barbara. Slavnostní inauguraci sledovalo za chladného počasí nejméně 80 tisíc hostů, včetně poslanců a senátorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Bush s maželkou Laurou

G. Bush s maželkou Laurou | Foto: EPA

"Já, George Walker Bush, tímto slavnostně přísahám, že budu věrně vykonávat úřad prezidenta Spojených států a budu podle svých nejlepších schopností zachovávat, ochraňovat a hájit Ústavu Spojených států. K tomu mi dopomáhej Bůh," prohlásil Bush s jednou rukou na bibli před předsedou Nejvyššího soudu Williamem Rehnquistem. Ještě před ním složil slib viceprezident Richard Cheney.

"Spojené státy mají v době, kdy je Amerika ve válce, poslání dané zpoza hvězd, a to bránit svobodu a Amerika zůstane tomuto poslání vždy věrná," napověděl už včera o hlavním tématu svého projevu prezident Bush. Ostatně šíření svobody ve světě bylo už tématem jeho prvního inauguračního projevu před 4 lety.

Bush nyní pronesl velmi ostrý inaugurační projev. V něm nenechal nikoho ve světě na pochybách, že Spojené státy spojují vlastní přežití s šířením demokracie ve světě. "Zachování svobody v naší zemí stále více závisí na svobodě v dalších zemích," řekl 43. americký prezident. George Bushe vstupuje do druhého funkčního období s vizí šíření svobody a boje proti tyranii a novodobému otroctví ve světě. Inaugurační projev předchází Poselství o stavu unie, ve kterém chce prezident Bush začátkem února před oběma komorami Kongresu své zahraničně politické představy a domácí priority konkretizovat.

Na obřad přišli nejen jeho předchůdci v úřadu Bill Clinton, Bushův otec George Bush starší a James Carter, ale i demokratický senátor John Kerry. Slavnostní inauguraci sledovalo za chladného počasí nejméně 80 tisíc hostů, včetně poslanců a senátorů. Po přísaze následovala přehlídka čestné vojenské jednotky a slavnostní průvod od Kapitolu k Bílému domu.

Nechyběly ani protesty

Počet příznivců prezidenta Bushe mnohokrát převýšil počet jeho odpůrců mezi diváky inauguračního průvodu. Přesto se objevily drobné potyčky s policií a jeden z demonstrantů hodil na kolonu obrněných prezidentských limuzín velký kus ovoce. Přehlídka zástupců jednotlivých amerických států na třídě mezi Kongresem a Bílým domem, ale proběhla ve velmi důstojném a slavnostním duchu. Policie bedlivě hlídala každý pohyb demonstrantů a při potyčkách používala v mrazivém počasí proti demonstrantům vodní stříkačky. Odpůrci znovuzvolenho prezidenta ho obviňují za rozpoutání války v Iráku a za válečné zločiny. Většina lidí v ulicích, ale George Bushe podpořila.

Před americkým velvyslanectvím v Londýně byla u příležitosti slavnostní inaugurace amerického prezidenta George Bushe pieta se svíčkami za válečné oběti v Iráku, které zorganizovala koalice. Nebylo to velké shromáždění, sešlo se tam podle mluvčího koalice na dvě stě lidí, kteří vyslechli proslovy bývalého ministra v labouristických vládách Tonyho Benna a předsedy kampaně za jednostranné jaderné odzbrojení Bruce Kenta. Tony Benn v narážce na asijskou katastrofu řekl: "Smrt stovek tisíc lidí v tsunami byla dílem božím; prezident Bush se domnívá, že smrt tisíců lidí v Iráku je dílem božím, ale není to tak, jde o dílo hrubé síly vojenské mašinerie. Monsignor Bruce Kent ukázal na orla, americký symbol na střeše velvyslanectví, a řekl, že americký orel se vymkl kontrole.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme