George Bush se ujal úřadu prezidenta USA

Vítěz amerických prezidentských voleb George Bush složil přísahu a ujal se úřadu 43. prezidenta USA. V Bílém domě tak vystřídal Billa Clintona, který po Bushově uvedení do funkce odletěl s manželkou Hillary do New Yorku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přímo před Capitolem sledovala slavnostní inauguraci i zpravodajka Českého rozhlasu Olga Krupauerová.

V inaugurační řeči vyzval nový prezident Bush Američany k budování jednoho národa spravedlnosti a příležitostí a zdůrazni, že se Spojené státy budou ve světě i nadále angažovat. Jak upozornil, Američané se musejí chovat jako zodpovědní občané a nikoli jako diváci nebo dokonce poddaní bez ohledu na případné nepohodlí a musejí mít ohled na druhé, méně šťastnější spoluobčany. „Občanskost, odvaha, soucítění a charakter,“ vyjmenoval Bush jako vůdčí zásady svého prezidentsví.

Za klíčové Bush označil reformu školství, důchodového a zdravotního systému a daňové škrty s cílem obnovit dynamiku ekonomiky, vybudování vojenské obrany na nezpochybnitelné úrovni a v neposlední řadě akce proti zbraním hromadného ničení. Příležitosti využili také odpůrci Bushovy volební agendy. Podél Pennsylvánské třídy vedoucí od Bílého domu ke Kapitolu uspořádaly četné protesty. Policie proti některým skupinám tvrdě zasáhla a některé demonstranty zadržela.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme