‚Odvaha válečníka, kuráž mírotvůrce.‘ V Texasu pohřbili exprezidenta USA George Bushe staršího

Rakev s pozůstatky někdejšího amerického prezidenta George Bushe staršího uložili ve čtvrtek večer místního času do rodinného hrobu v texaském městě College Station. Předcházel tomu smuteční obřad v episkopálním kostele svatého Martina v Houstonu. Skončila tak série pietních ceremonií k uctění památky někdejší hlavy státu. Státní pohřeb se uskutečnil ve středu. Bush zemřel před týdnem v pátek ve věku 94 let.

Texas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé vyjadřují úctu americkému exprezidentovi Georgi Bushovi staršímu, jehož rakev převáží vlak na místo pohřbu v College Station | Foto: David J. Phillip | Zdroj: Reuters

Někdejší ministr zahraničí James Baker, který sloužil v Bushově administrativě, se v úvodu svého proslovu na čtvrtečním pohřbu v Houstonu Bushovi omluvil za to, že ho bude chválit.

OBRAZEM: Válečný hrdina, politik a otec. Připomeňte si život George Bushe staršího

Číst článek

Někdejší prezident, jak připomněl, nesnášel chvástání. Zdůraznil také, že jeho zesnulý přítel měl odvahu válečníka, ale ještě větší kuráž mírotvůrce.

Bushe pak označil za vůbec nejlepšího amerického prezidenta, kterému bylo umožněno odsloužit jen jeden mandát. Ve volbách v roce 1992 Bushe porazil demokrat Bill Clinton.

Baker mimo jiné připomněl Bushovo důstojné chování vůči Sovětskému svazu v době, kdy se jeho impérium ve východní Evropě hroutilo.

Prezident podle Bakera totiž velmi dobře věděl, že skromnost vůči padlému protivníkovi je tou nejlepší cestou.

Děda Bush

Jeden z vnuků George Prescott Bush vzpomínal, jak on s 16 dalšími exprezidentovými vnoučaty vyrůstal s úctou k Bushovi staršímu, kterému mohli říkat dědo.

K pobavení smutečních hostů, kterých bylo pozváno asi 1200, poznamenal, že jejich děda je nabádal ke hrám, jako že vyhrává ten, kdo jako první usne.

Lidé vyjadřují úctu americkému exprezidentovi Georgi Bushovi staršímu, jehož rakev převáží vlak na místo pohřbu v College Station | Foto: Nick Oxford | Zdroj: Reuters

Po skončení obřadu se smuteční kolona z houstonského kostela vydala na nádraží Union Pacific Railroad Westfield, odkud rakev zamířila vlakem do kampusu univerzity Texas A&M v College Station, kde je i Bushova knihovna.

Na jejím pozemku byl Bush po krátkém rodinném pietním aktu pohřben po bok své ženy Barbary a dcery Robin.

Smuteční soupravu z Houstonu vedla lokomotiva s číslem 4141, kterou společnost Union Pacific zařadila v říjnu 2005 do služby na počest Bushe staršího. Lokomotiva vzdala hold 41. prezidentovi USA nejen svým číslem, ale také barevným vyvedením, které bylo bílomodré.

Smuteční soupravu z Houstonu vedla lokomotiva s číslem 4141, kterou společnost Union Pacific zařadila v říjnu 2005 do služby na počest Bushe staršího | Foto: Nick Oxford | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme