George Bush zahajuje návštěvu Evropy

Svou první cestu po Evropě ve funkci prezidenta Spojených států zahájil George Bush příletem do španělského Madridu. Během dneška se má setkat se španělským králem Juanem Carlosem a premiérem José Maria Aznarem. Na Bushovu cestu však vrhla stín pondělní poprava atentátníka Timothyho McVeighe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident USA navštíví během příštích šesti dnů také Belgii, Švédsko, Polsko a Slovinsko. Mimo jiné ho čeká setkání se spojenci v Severoatlantické aliance, jednání na summitu Spojené státy-Evropská unie a první osobní setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Jak informuje stálá zpravodajka Českého rozhlasu ve Spojených státech Olga Krupauerová, Bush odletěl do Evropy, která pohlíží s obavami na novou republikánskou vládu v USA. Evropští politici navíc odsoudili nejnovější popravu ve Spojených státech, kterou považují za akt pomstychtivosti a krvežíznivosti.

Evropě dělá starosti odstoupení USA od dohody z Kjótó o omezení emisí skleníkových plynů. George Bush proto před svým odletem zdůraznil, že Washington si uvědomuje svou zodpovědnost vůči životnímu prostředí, ale musí brát do úvahy i ekonomické požadavky. V Evropě bude Bush hovořit i o národní protiraketové obraně, která bude obsahem jeho vůbec první schůzky s ruským prezidentem Putinem.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Olga Krupauerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme