Nemoc, omamné látky i zplodiny z auta. Podle experta obhajoby nejde přesně určit způsob smrti Floyda

Hlavní příčina smrti George Floyda spočívá v selhání srdce, na kterém se podílely nemoc, omamné látky i zplodiny z automobilu. Před soudem s bývalým strážníkem Derekem Chauvinem, který je obžalován z vraždy a zabití černošského muže, to uvedl patolog a expert obhajoby David Fowler. Podle něj není možné přesně určit způsob úmrtí Floyda, napsala ve čtvrtek agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Patolog a expert obhajoby David Fowler u soudu s Derekem Chauvinem | Foto: Jane Rosenberg | Zdroj: agentura Reuters

Obžaloba, jejíž svědci a experti vystoupili v uplynulých týdnech, se snaží dokázat, že muž zahynul kvůli nedostatku kyslíku způsobeného zákrokem ze strany Chauvina.

George Floyd zemřel kvůli nedostatku kyslíku, zhodnotil lékař u soudu s expolicistou Chauvinem

Číst článek

Podle Fowlera přispěly k úmrtí Floyda jeho srdeční vady, přítomnost omamných látek jako jsou fentanyl a metamfetamin v krvi a možné nadýchání oxidu uhelnatého z automobilových zplodin.

Odborník také uvedl, že Chauvin při zásahu úplně neznemožnil Floydovi dýchat. Ukazuje to podle něj fakt, že muž při zásahu sténal a mluvil.

Během výslechu prokurátor Jerry Blackwell uvedl, že Fowler při své analýze nevzal dostatečně v potaz zákrok policisty proti Floydovi. Chauvin klečel na Floydově krční oblasti přes devět minut. Na otázku Blackwella Fowler uvedl, že selhání srdce mohl způsobit i nedostatek kyslíku.

Kardiolog, kterého dříve předvolala obžaloba, uvedl, že Floyd měl velice silné srdce. Podle něj i dalších odborníků obžaloby Floyd zemřel kvůli nedostatku kyslíku, který žalobci přisuzují zákroku policisty.

Další kontroverzní zásah

Pro obhajobu je Fowlerovo svědectví klíčové, protože se snaží ukázat, že Floyd zemřel na příčiny, které se zásahem bývalého policisty přímo nesouvisí. Fowler před soudem uvedl, že nelze přesně určit způsob úmrtí Floyda vzhledem k tomu, že se na něj podílelo mnoho různorodých vlivů.

Předměstí Minneapolisu zažívá další bouřlivou noc. Důvodem je smrt Afroameričana při policejní kontrole

Číst článek

Záběry ze zásahu proti Floydovi, na kterých si černošský muž stěžuje, že nemůže dýchat, vyvolaly vlnu demonstrací proti policejnímu násilí a rasové diskriminace v USA i dalších státech světa.

V neděli se v Minneapolis stal další kontroverzní policejní zásah, který vyvolal nové protesty. Při policejní kontrole zemřel černošský mladík Daunte Wright. Stíhaná je bývalá policistka, která na muže vystřelila.

Kim Potterová byla obviněna ve středu ze zabití a několik hodin poté propuštěna na kauci. Další stání před soudem je v jejím případě naplánované na čtvrtek.

Ve středu večer demonstrovalo čtvrtou noc po sobě před policejním velitelstvím v Brooklyn Center na předměstí amerického města Minneapolisu několik stovek lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme