Bílý dům se kvůli protestům ponořil do tmy, ale za plotem plály ohně a bouřil nespokojený dav

Prezidenta Donalda Trumpa během prvního dne demonstrací ve Washingtonu schovali do podzemního bunkru Bílého domu. Teď má hlavní město USA za sebou už třetí divokou noc v řadě a Amerika celkově šestou. Trump ji strávil znovu opevněný v Bílém domě, řada reflektorů, které budovu obvykle nasvěcují, zůstala zhasnutá. Zato za plotem plály ohně a vzduchem létala pyrotechnika i slzný plyn, popisuje zpravodaj Radiožurnálu v USA.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třetí noc protestů ve Washingtonu. Situace rozhodně není klidnější. Před Bílým domem jsou stovky policistů, stovky demonstrantů, na nebi krouží vrtulník. Ve vzduchu je stále více a více hněvu a frustrace, ztracených nervů. Na místě je i Národní garda. Chvíli poté – ve 23 hodin – začíná vůbec poprvé platit zákaz vycházení. Nikdo ho ale teď řešit nebude.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Jana Kaliby ze třetí demonstrace kvůli smrti George Floyda ve Washingtonu

Demonstranti skandují hesla proti rasismu, proti policii, proti Donaldu Trumpovi. „Obtěžuje mě, že mě policajti zastavují jen proto, že odpovídám popisu. Tedy že jsem černý. To přece neznamená, že jsem spáchal zločin. Chceme od nich jen stejný respekt, jako mají ke všem ostatním. A Trump ať táhne. Říkal ty rasistické hovadiny, a tak jsme teď tady!“ popsal Radiožurnálu jeden z demonstrantů.

Část demonstrantů před kordonem policistů s ochrannými štíty křičí: „Ruce vzhůru, nestřílejte.“ Většina davu se ale přesouvá od Bílého domu o několik desítek metrů dál, protože tam vzplál oheň. Je to taková vysoká vatra. Donald Trump klidně může vyhlédnout z okna a přes Lafayettův park se podívat, jak se plameny zvedají na přilehlé ulici a nad nimi stoupá jedovatý černý dým.

Hoří správa parku

Většina lidí pokojně a zvědavě sleduje situaci, ale část demonstrantů evidentně vypaluje ulici před Bílým domem. Demonstranti na místě i odpalují ohňostroj a podařilo se jim i oheň rozšířit. Zapálili i budovu správy parku před Bílým domem a všichni se dávají rychle na útěk.

‚Jsem další na řadě?‘ Sportovci odsuzují Floydovu smrt. USA už podobnou tragédii zažily v roce 2014

Číst článek

Všichni prchají a ustupují, protože se dá očekávat akce policie nebo se toho minimálně všichni bojí. Policisté ale stále stojí ve své řadě, neřeší, co se děje na ulici a v přístupné části parku. Mají za úkol nepustit nikoho za sebe na „dohoz“ k Bílému domu. Ten se teď ztratil z dohledu, protože mezi reflektory jasně nasvícenými zelenými listy stromů se valí k obloze mračna dalšího a dalšího dýmu.

Policie je stále v klidu, přistávají na ni docela pravidelně plastové lahve s vodou, ale tu a tam někdo hodí po policistech pyrotechniku a teď opět reakce davu – hromadný úprk.

Vojenská policie v akci

Dým začíná štípat do očí, s dýcháním je o něco lepší díky respirátoru. Vzduchem poletuje víc a víc předmětů. I policie odpovídá svými dýmovnicemi, v pozadí stále hoří dva veliké ohně. Připomíná to válečné scény. Amerika zažila hodně protestů, ale takové výjevy přímo před sídlem prezidenta…

Od Floydovy smrti v USA pozatýkali při protestech 4100 lidí. Zadržet měli i dceru starosty New Yorku

Číst článek

Mladík přede mnou se právě sehnul k zemi a zkoušel, jak pevně v chodníku drží rohová dlažební kostka. Dívka se skateboardem v ruce v reflexně svítivém zeleném tričku běží pryč a křičí: „Běžte domů, mají plyn!“

Policie skutečně utahuje smyčku a krůček po krůčku postupuje směrem od Bílého domu a zmenšuje demonstrantům prostor. Bezpečnostní složky se svými ochrannými štíty přistoupily až k nízkému přenosnému plotu, který odděluje veřejnou a uzavřenou část parku před Bílým domem.

Podle nápisu na štítech je zřejmé, že tohle už je nasazená americká armáda. Vojenská policie se dívá ze dvou, ze tří metrů tváří v tvář přes své průhledné štíty do očí první řadě demonstrantů, kteří mají všichni do jednoho zvednuté ruce. Takto se vzdávají, ale z jejich úst zní k Americe mnoho požadavků.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme