Výsledky pitvy George Floyda ukázaly, že měl covid-19. Infekce podle patologů při jeho smrti nehrála roli

Z konečných výsledků pitvy Afroameričana George Floyda, který před několika dny zemřel po tvrdém zásahu bělošského policisty, vyplynulo, že měl pozitivní test na koronavirus. Informuje o tom server americké televize CBS. Patologové ze státu Minnesota, kde se případ stal, ale poznamenali, že koronavirová infekce nehrála při jeho smrti roli.

Washington/Minneapolis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyobrazení George Floyda při protestech 4. června ve městě Portland | Foto: Terray Sylvester | Zdroj: Reuters

V pitevní zprávě se podle CBS uvádí, že Floyd „přestal reagovat, když proti němu policisté použili donucovací prostředky; dostalo se mu neodkladné lékařské péče jak na místě, tak následně na pohotovosti, ale nepodařilo se ho resuscitovat“.

Brazílie a Mexiko hlásí rekordní nárůst úmrtí. Na Haiti se od pondělí nakazilo přes 2500 lidí

Číst článek

Patologové také napsali, že test 3. dubna u Floyda prokázal covid-19. Příznaky nemoci se u něj v době smrti pravděpodobně neprojevovaly, ale posmrtně provedený test u něj byl nadále pozitivní co do přítomnosti koronaviru.

Podle minnesotských lékařů Floyd při zásahu utrpěl srdeční zástavu. Muž trpěl srdečním onemocněním, užil syntetický opioid fentanyl a nedávno i metamfetamin a konopí, uvedli.

Floydova rodina si nechala vypracovat nezávislou pitvu a vyšlo z ní, že se muž udusil kvůli tlaku na krk a záda.

Jak podle výsledků soukromé pitvy, tak podle výsledků pitvy oficiální šlo o zabití. Michael Baden, jenž je jedním ze dvou lékařů, kteří provedli soukromou pitvu pro rodinu, řekl v rozhovoru s listem The New York Times, že ho minnesotské úřady neinformovaly o pozitivním testu na covid-19.

Prokurátor obvinil policistu Dereka Chauvina z vraždy druhého stupně, píše americký tisk

Číst článek

„Neřekly to řediteli pohřební služby ani nám a teď mnoho lidí chodí a nechává se testovat. Pokud provedete pitvu a ukáže se pozitivita na koronavirus, obvykle se to ohlásí všem, kdo budou v kontaktu s tělem. Všichni by si víc dávali pozor,“ řekl Baden.

Sdělil také, že by na koronavirus měli být testováni i čtyři policisté, kteří byli při zásahu, a rovněž svědci události.

Baden rovněž přiznal, že ve Floydově těle bylo „značné“ množství fentanylu, což by mohlo být důležité zejména v případě, že Floyd tuto drogu předtím ještě neužil.

„Bylo toho dost na to, aby to zapříčinilo smrt, pokud na tuto drogu nebyl navyklý,“ sdělil Baden.

Floyd 25. května zemřel, když mu při zatýkání v Minneapolisu ve státu Minnesota klečel na krku zasahující bělošský policista Derek Chauvin i přesto, že podezřelý opakovaně naříkal, že nemůže dýchat. Chauvin je nyní ve vazbě. Z napomáhání usmrcení byli obviněni také tři další policisté, kteří byli na místě brutálního zásahu a kteří po incidentu dostali výpověď.

Floyd byl zadržen kvůli podezření, že v obchodě zaplatil falešnou dvacetidolarovou bankovkou.

Derek Chauvin, Tou Thao, J. Alexander Kueng a Thomas Lane. Čtveřice dnes již bývalých policistů, kteří byli u zásahu proti Afroameričanovi Georgi Floydovi. Chauvin je obviněn z vraždy, ostatní čelí obvinění z napomáhání vraždě | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme