‚Nedovedete sundat koleno z našeho krku.‘ Začala série rozloučení s Afroameričanem Georgem Floydem
Už deset dní pokračují ve Spojených státech masivní demonstrace proti rasismu a policejní brutalitě po násilné smrti Afroameričana George Floyda. Minulé pondělí proti němu zakročil teď už bývalý policista Derek Chauvin způsobem, za který je obviněn z vraždy se sazbou až 40 let vězení. Floyd zemřel v Minneapolisu, a právě tam byl první ze série smutečních obřadů. Rodina a přátelé ho před návštěvníky proměnili v manifestaci za práva Afroameričanů.
Advokát Benjamin Crump hřímá u mikrofonu pod podobiznou George Floyda, že i jeho zabila pandemie, která sužuje Ameriku. Ovšem ta jménem diskriminace a rasismus.
Al Sharpton, prezident organizace bojující za práva černošských Američanů, k přítomným provolává, že Floydův příběh je příběhem všech Afroameričanů.
„Na krku klečíte i těm, kterým se podaří prorazit. Michael Jordan, Oprah Winfrey nebo ten muž, co vyroste s jedním rodičem, sám se vzdělá, stane se prezidentem Spojených států a vy po něm žádáte jeho rodný list. Protože nedovedete sundat koleno z našeho krku. Demonstrujeme po celém světě, protože jsme všichni jako George – nemůžeme dýchat. Nechceme laskavosti, jen z nás vstaňte.“
Tisíce Američanů vyšly do ulic koronaviru navzdory. ‚Musíme se tomu postavit,‘ říká válečný veterán
Číst článek
Na George Floyda vzpomínali sourozenci a další členové rodiny, obřad navštívili guvernér státu Minnesota Tim Walz nebo režisér Tyler Perry, ale i veřejnost. A nad Floydovou rakví zaznívaly výzvy k tomu, aby protesty, co už se rozšířily i na ostatní kontinenty, dál pokračovaly.
„Nespolupracujte se zlem – protestujte proti němu. Přidejte se k mladým lidem v ulicích, kteří protestují proti zlu, nelidskosti a mučení, kterého byli svědky na tom videu,“ připomněl advokát Benjamin Crump záběry, na kterých policista Derek Chauvin těsně před Floydovou smrtí klečí na jeho krku.
Rozloučení s Georgem Floydem se budou konat ještě v Severní Karolíně, kde se narodil, a v Houstonu, kde vyrostl.
Demonstrace v USA
Protesty po celé Americe pokračují, ale ubývá násilných projevů. Například v New Yorku ale zůstává situace dál vyhrocená. Policie tam v obavě z dalších násilností atakuje a zatýká i pokojné demonstranty, pokud porušují zákaz vycházení. I těchto opatření v USA ale ubývá, některá města už je nevyhlašují. Od pátku to platí třeba ve Washingtonu, kde se protesty v posledních dnech obešly bez velkých incidentů.
Bílý dům je ale stále nedobytnější pevností, rostou kolem něj další nové ploty a bariéry. A také se rozšiřuje prostor, kam protestující nesmí. Federálními úřady zabrané plochy již zasahují do ulic, které jsou pod správou města, kterému se to nelíbí. Dochází tedy i ke třenicím mezi Bílým domem a washingtonskou radnicí.
Trump nechal vyklidit klidný protest, aby se vyfotil s biblí u kostela. ‚Jsem pobouřená,‘ říká biskupka
Číst článek
Prezidenta Donalda Trumpa kvůli tomu, jakým způsobem reaguje na demonstrace ve Spojených státech, kritizoval i bývalý ministr obrany jeho vlády, generál James Mattis. Šéf Bílého domu se podle něj snaží Američany rozdělit.
A prezidentovi vyčetl také nasazení armády k potlačování ústavních práv Američanů. Výslovně zmínil pondělní rozehnání pokojné demonstrace obušky, gumovými projektily a pepřovým sprejem kvůli fotce s biblí před kostelem. Trumpova vláda čelí kvůli tomuto zákroku žalobě za porušení práva na svobodu projevu.
Ministr spravedlnosti William Barr, na kterého žaloba také míří, pondělní postup bezpečnostních složek naopak ve čtvrtek hájil. A odmítl, že by důvodem byla volná cesta pro Trumpa ke kostelu.
Mattise se ve sporu s Trumpem zastal třeba generál John Kelly, bývalý Trumpův personální šéf Bílého domu, nebo také Lisa Murkowskiová, republikánská senátorka z Aljašky.