Minneapolis sčítá škody po další noci nepokojů. Dav zapálil policejní stanici, v ulicích je Národní garda

Tony L. Clark drží fotografii George Floyda. Protesty v Minneapolisu pokračovaly třetí den | Foto: Jerry Holt / Minneapolis Star Tribune | Zdroj: TNS / ABACAPRESS.COM / Reuters
  • Třetí den od smrti šestačtyřicetiletého Afroameričana George Floyda pokračovaly v americkém městě Minneapolis protesty proti policejnímu násilí na černošském obyvatelstvu. Guvernér státu Minnesota na místo povolal Národní gardu.
  • Během protestů byla zapálena minneapoliská policejní stanice, kterou úřady dříve toho dne evakuovaly. V přímém přenosu byl také zadržen štáb televize CNN.
  • Floyd zemřel v pondělí v nemocnici poté, co mu při zatýkání klečel bělošský policista několik minut na krku, ačkoliv muž opakoval, že nemůže dýchat, a strážníka prosil, aby ho nezabíjel.
  • Americký prezident Donald Trump na svém twitteru pohrozil demonstrantům slovy „když začne rabování, začne střelba“. Správci sociální sítě jeho příspěvek označili za oslavu násilí.
  • Další protesty propukly například v New Yorku, Chicagu, Denveru, Memphisu, Tennessee nebo Phoenixu.

FOTO A VIDEO Minneapolis (USA) (Aktualizováno: 15:48 29. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„V Minneapolisu je 4.30 ráno. Ohně stále hoří a v ulicích jsou nadále protestující,“ napsal v pátek kolem poledne středoevropského letního času ve své online reportáži zpravodajský server CNN.

V noci do budovy místní policejní stanice, která byla už dříve kvůli protestům evakuována, vtrhl ve čtvrtek večer rozzuřený dav a objekt zapálil. Zpravodajský web BBC v této souvislosti uvedl, že nepokoje pokračovaly, přestože guvernér na místo povolal stovky příslušníků Národní gardy.

Při protestech byl také v přímém přenosu zatčen novinář televize CNN Omar Jimenez se svým štábem. Kamera po zásahu ještě desítky minut natáčela. Policie trojici propustila poté, co si ověřila, že jde o zástupce médií. Podle televize se štáb prokazoval identifikací už během živého vstupu.

Guvernér Minnesoty Tim Walz jejich zadržení nazval „nepřijatelným a naprosto neúmyslným“.

Americký prezident Donald Trump na svém twitteru situaci v Minneapolisu ostře kritizoval a pohrozil tvrdým zákrokem.

„Právě jsem mluvil s guvernérem Timem Walzem a řekl mu, že za ním naplno stojí armáda. Jakýkoliv problém, a převezmeme kontrolu, ale když začne rabování, začne střelba, stojí v příspěvku.

Sociální síť ho krátce po zveřejnění označila komentářem, že porušuje pravidla ohledně oslavování násilí. „Twitter však určil, že zachování dostupnosti tohoto tweetu může být ve veřejném zájmu,“ dodali správci sítě.

Právě Trumpovo spojení o rabování a střelbě je podle deníku Washington Post odkazem na slova bývalého šéfa miamské policie Waltera Headleyho, který se takto vyjádřil v prosinci 1967.

V centru současné vlny demonstrací za ukončení policejní brutality stojí města Minneapolis a St. Paul ve státě Minnesota. Demonstranti tam v posledních třech dnech rabovali obchody, několik podniků také podle listu The New York Times lehlo popelem.

Jen v St. Paul bylo poškozeno na 170 budov. Terčem rabování se stala také pobočka obchodního řetězce Target. Mnoho protestujících házelo na policisty lahve a nazývalo je prasaty. Policie dav rozháněla slzným plynem a zábleskovými granáty. Přes 70 demonstrantů bylo zadrženo v New Yorku.

Stíhání za vraždu

Šestačtyřicetiletý George Floyd zemřel v pondělí krátce poté, co se jej snažila zatknout policie na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělaným šekem. Podle policejní zprávy se strážníkům vzpouzel a byl pod vlivem alkoholu či drog.

Na videu zachyceném kolemjdoucím je vidět policista, který Floydovi klečí na krku. Zatýkaný se přitom v tu chvíli už nesnaží bránit zatčení a opakovaně říká, že nemůže dýchat. Po chvíli ztratí vědomí a přivolaní záchranáři naloží jeho bezvládné tělo na nosítka. Podle policie zemřel o několik okamžiků později v blízké nemocnici.

Čtveřice policistů, kteří se na zákroku proti Floydovi podíleli, byla v úterý propuštěna. Podle rodiny zabitého muže to není dostatečný trest. „Zavraždili mého bratra. Zabili ho,“ sdělila televizní stanici ABC Floydova sestra Bridgett. „Nestačí jim jenom dát padáka.“

Na strážníka, který Floydovi klečel na krku, bylo podle CNN v minulosti podáno 18 stížností. Čeho se konkrétně týkaly, server neuvádí.

Účastníci manifestací a nepokojů požadují po úřadech, aby policisty stíhaly za vraždu. V tomto duchu se ve středu vyjádřil i starosta Minneapolisu Jacob Frey. „Posledních 36 hodin se potýkám víc než s čímkoliv jiným s jednou zásadní otázkou: Proč není muž, který zabil George Floyda, ve vězení?“ uvedl starosta na tiskovém brífinku.

„Pokud byste to udělali vy nebo já, byli bychom teď za mřížemi. A nemůžu přijít na uspokojivou odpověď na tuto otázku,“ dodal Frey, který zároveň na sociálních sítích obyvatele města vyzval, aby protesty nevyhrocovali a dále dbali na bezpečnost vzhledem k pandemii covidu-19.

Trump ve středu na twitteru potvrdil, že případ už vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti a Federální úřad pro vyšetřování (FBI). „Požádal jsem, aby se vyšetřování urychlilo, a velmi oceňuji veškerou práci, kterou odvádějí místní pořádkové složky,“ napsal americký prezident.

K řádnému vyšetření incidentu vyzvala také Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. „Je to poslední z dlouhé řady vražd neozbrojených Afroameričanů spáchaných americkými policisty či členy domobrany. Americké úřady musí přijmout vážná opatření, aby těmto vraždám učinily přítrž,“ prohlásila.

‚Nemůžu dýchat‘

Starosta Minneapolis Jacob Frey nazval protesty důsledkem množství nastřádaného hněvu a smutku, který si afroamerická komunita nese hluboko v sobě. Není podle něj nejde pouze o reakci na pětiminutový horor, ale 400 let společenského útlaku.

Americká média v souvislosti se smrtí George Floyda připomínají podobný případ z roku 2014, kdy čtyřiačtyřicetiletého Afroameričana Erica Garnera udusil při zatýkání policista v New Yorku.

Video ze zákroku, během kterého muž opakoval, že nemůže dýchat, spustilo na sociálních sítích vlnu pobouření, která se brzy přenesla i do ulic. Garnerova slova se stala symbolem protestů proti policejnímu násilí na menšinách.

Zabití George Floyda však není jediným příkladem z posledních měsíců. V polovině března byla ve státě Kentucky osmi ranami zastřelena 26letá Afroameričanka Breonna Taylorová poté, co policie vnikla do jejího domu v rámci drogového vyšetřování. Ukázalo se ale, že měli špatnou adresu. V domě Taylorové se žádné drogy nenašly, informuje BBC.

V únoru byl zase v Brunswicku při běhu postřelen Afroameričan Ahmaud Arbery. Podle výpovědi se podobal podezřelému ze série vloupání. Dvojice mužů ho stíhala v dodávce, údajně na něj přitom pokřikovala, ať zastaví, že si s ním chtějí promluvit. Arbery měl následně na jednoho z mužů zaútočit, ti proti němu třikrát vystřelili. Zraněním podlehl.

kro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme