Poslední minuty života George Floyda: že nemůže dýchat, upozornil policisty celkem šestnáctkrát

Osm minut a 46 sekund – čas, během kterého policista Derek Chauvin zabil 46letého Afroameričana George Floyda a který změnil Spojené státy. Jak zatčení a zákrok strážníka minneapoliské policie probíhaly, detailně ukazuje video amerického deníku The New York Times. Záběry zachycují nejen Floydovy prosby o pomoc, zatímco přestává dýchat a z nosu mu teče krev, ale také okolnosti, které incidentu předcházely.

Video Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bylo pondělí 25. května krátce před osmou hodinou večerní. George Floyd si šel do obchodu Cup Foods koupit cigarety, při platbě ale předložil dvacetidolarovku, u které měla obsluha podezření, že je padělaná. Zavolala proto policii. Floyd mezitím seděl v autě přistaveném poblíž obchodu. Přivolaná policejní hlídka vytáhla Floyda z modrého SUV ven, spoutala mu ruce a posadila 46letého Afroameričana ke zdi. Následně se ho policisté snažili dostat do policejního auta.

Devět minut po zadržení Floyda – ve 20.17 – přijíždí další policejní auto. Z něho vystupuje Derek Chauvin a Tou Thao, oba policisté mají na kontě už několik stížností na jejich jednání při výkonu služby. Thao v minulosti čelil šesti stížnostem, a v roce 2017 kvůli brutalitě při zásahu dokonce i žalobě. Na Chauvina bylo podáno celkem 17 stížností, třikrát byl zapleten do přestřelky, jedna skončila úmrtím.

Za doprovodu Thaoa Chauvin přistupuje k policejnímu autu a vystrčí zatčeného Afroameričana přes zadní sedadla ven na silnici. Floyd leží na zemi tváří dolů. V ten okamžik začínají zákrok točit dva přihlížející. Na záběrech je vidět, jak Chauvin s rukama kapsách klečí Floydovi na krku, další dva policisté mu klečí na hrudníku a nohách.

Paradoxně můžeme být Trumpovi vděčni, že ukázal Ameriku, jaká je, říká analytik Boháček k protestům

Číst článek

„Nemůžu dýchat,“ prosí strážníky George Floyd. Jeho hlas se ozývá poprvé ve 20.20. Po výzvě jiného strážníka, aby přihlížející přestal zásah policie natáčet, nahrávka končí. Následně volá jeden z policistů záchranku. „Máme tu krvácení z úst,“ hlásí dispečerce. V ten okamžik zákrok zachycuje z jiného úhlu další z přihlížejících. Přestože je Floyd zjevně na pokraji sil, Chauvin mu s netečným výrazem stále klečí na krku.

„Prosím, ta noha na mém krku, nemůžu dýchat,“ ozývá se Floyd. Další ze strážníků následně přikáže, ať Floyda naloží do auta. Ten souhlasí, namítá ale, že se nemůže hýbat, protože Chauvin mu stále klečí na krku. „Mami!“ volá bezmocný Floyd, který podle NY Times strážníky upozornil celkem šestnáctkrát, že nemůže dýchat.

Následně Floyd ztrácí vědomí. Policista mu ale na krku klečí dál. „Okamžitě z něj slezte,“ volají přihlížející, kteří strážníky opakovaně vyzvali, aby Afroameričanovi zkontrolovali pulz. Podle trestního oznámení, které bylo na Chauvina podáno, klečel policista na Floydově krku osm minut a 46 vteřin, z toho dvě minuty a 53 vteřin, kdy muž již nereagoval.

Ve 20.27 přijíždí na místo sanitka, téměř celou jednu minutu Chauvin dál klečí Floydovi na krku. Slézá z něj až poté, co ho k tomu vyzve přivolaný zdravotník. Sanitka následně odváží bezvládné tělo 46letého muže pryč.

Derek Chauvin byl o několik dní později obviněn z vraždy, ani poté ale protesty proti policejní brutalitě probíhající na mnoha místech Spojených států neutichají. Za doprovodu hesla „I can't breathe“ lidé volají po spravedlnosti za smrt George Floyda.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme