Neodpovídá to našim pravidlům ani etice, řekl u soudu bývalý šéf policisty, který dusil George Floyda

Šéf policie v Minneapolisu vypovídal proti svému bývalému podřízenému, který je obžalován z vraždy George Floyda. Celosvětově sledovaný soud s Derekem Chauvinem vstoupil v pondělí do svého druhého týdne. Obžaloba viní bělošského bývalého policistu z toho, že svým neadekvátním zákrokem zavinil smrt černocha Floyda.

Od stálého zpravodaje Minneapolis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf minneapolské policie Medaria Arradondo u soudu | Zdroj: Reuters

Bývalý Chauvinův nadřízený u soudu vypověděl, že obžalovaný při zákroku proti Floydovi podle dostupných záběrů a informací porušil pravidla, kterými jsou členové policejního sboru v Minneapolisu povinni se řídit, tedy že síla a metoda, které použil Chauvin klečící skoro devět minut na Floydově krku, byly neadekvátní.

„Pan Floyd nereagoval a byl nehybný. Za této situace dál používat takovou úroveň síly proti spoutanému člověk není žádným způsobem v souladu s našimi pravidly, není to součástí našeho výcviku a určitě to není součástí našich hodnot a etiky,“ řekl Arradondo při dotazování obžaloby, kterého ho pozvala.

Obhajoba se pak svými dotazy snažila porotu upozornit, že se při hodnocení zákroku neposuzuje jen interakce mezi policistou a zadrženým, ale i to, co se děje v okolí nebo jak zadržený reagoval předtím.

Šestý den procesu

Zatím stále vypovídají svědci zvaní obžalobou, například lékaři a policisté. Viděli jsme emotivní výpovědi Floydovy bývalé přítelkyně nebo dívky, která natočila známé video, jak Chauvin klečí na Floydově krku, které později obletělo svět. Svědci vyžádaní obhajobou teprve přijdou na řadu.

Výpověďmi zmíněného typu svědků se obžaloba snaží porotu přesvědčit, že Chauvinův zákrok byl nepřiměřený a že Floyd zemřel jeho následkem. Například lékař, který loni konstatoval Floydovu smrt, v pondělí vypověděl, že příčinou byl zřejmě nedostatek kyslíku.

Naopak obhajoba se snaží vést porotu k přesvědčení, že Chauvinův zákrok mohl být odůvodněný a že příčinou smrti byly drogy a Floydovy zdravotní problémy.

Případ George Floyda je hlavně pro Spojené státy zásadní, protože se odehrává na pozadí loňských protestů a celospolečenské debaty o systémovém rasismu a odpovědnosti i způsobu práce americké policie.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme