Bývalý člen Trumpova týmu v pondělí nastoupí na 14 dní do vězení. Odklad soud odmítl

Bývalý člen volebního štábu současného amerického prezidenta Donalda Trumpa, právník George Papadopoulos, musí v pondělí nastoupit na 14 dní do vězení za lhaní při vyšetřování údajného ruského vměšování do amerických prezidentských voleb, jak bylo již dříve stanoveno. Papadopolous doufal, že by vykonání rozsudku mohl být odloženo a nakonec i případně zrušeno, federální soudce Randolph Moss to ale v neděli odmítl, informovala agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Papadopoulos opouští budovu soudu ve Washingtonu. | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

Americké tajné služby jsou přesvědčeny, že kampaň před prezidentskými volbami v roce 2016 ovlivňovalo Rusko, a to v Trumpův prospěch. Moskva to popírá, stejně jako sám Trump. Kauzu již delší dobu prověřuje tým zvláštního vyšetřovatele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera. Trump označuje Muellerovu činnost za hon na čarodějnice.

Soud v této souvislosti letos v září uložil právě Papadopoulosovi trest 14 dní vězení za lhaní vyšetřovatelům. Papadopoulos je považován za ústřední postavu vyšetřování - byl prvním, kdo přistoupil na spolupráci s Muellerovým týmem, a prvním, kdo si vyslechl rozsudek. Na spolupráci s vyšetřovateli před časem přistoupil například i bývalý Trumpův osobní právník Michael Cohen.

Přiznání

Papadopoulos se loni v říjnu přiznal, že lhal agentům FBI o svém kontaktu s maltským profesorem Josephem Mifsudem, který mu sdělil, že Rusové mají kompromitující materiál o Trumpově soupeřce Hillary Clintonové.

Bývalý člen Trumpova týmu půjde na 14 dní do vězení. Lhal FBI o kompromitaci Clintonové

Číst článek

S agenty FBI poradce pro zahraniční politiku hovořil v lednu 2017 a řekl jim tehdy, že se o kompromitujícím materiálu dověděl ještě před tím, než se zapojil do kampaně. Vyšetřovatelé ale zjistili, že tak učinil už jako spolupracovník budoucího prezidenta.

Vzhledem k dohodě o své vině žádal Papadopoulos podmínečný trest, ale žalobci s tím nesouhlasili a požadovali půlroční vězení. Podle nich poradce lhal ještě po uzavření dohody o spolupráci. Lží navíc zabránil FBI vyslechnout Mifsuda před jeho odjezdem z USA v únoru 2017.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme