Australský soud zbavil kardinála Pella obvinění ze zneužívání dětí. Z trestu si už více než rok odpykal

Australský nejvyšší soud v úterý v odvolacím řízení překvapivě zbavil obvinění kardinála George Pella, který si odpykával šestiletý trest vězení za sexuální zneužití chlapců. Pell bude ještě v úterý propuštěn z vazby, informovaly světové agentury.

Austrálie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinál George Pell (archivní foto z roku 2017) | Foto: Mark Dadswell | Zdroj: Reuters

Sedmičlenný soud osvobodil kardinála Pella jednomyslně. Ve zdůvodnění osvobozujícího verdiktu uvedl, že existují důvodné pochyby ohledně výpovědi hlavního svědka a že předložené důkazy neprokázaly vinu dostatečně věrohodným způsobem. Podle nejvyššího soudu tak existuje „značná pravděpodobnost, že byla odsouzena nevinná osoba“.

Kardinál Pell odsouzený za zneužití dvou chlapců musel změnit věznici. Důvodem byl přelet dronu

Číst článek

Osmasedmdesátiletý Australan Pell, který byl do loňského února jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu, byl nejvýše postaveným katolickým duchovním uvězněným za sexuální zneužívání. Ve vazbě si odseděl více než rok z vyměřeného šestiletého trestu.

Papež František věnoval úterní ranní mši nespravedlivě odsouzeným lidem. „Dnes bych se chtěl pomodlit za všechny ty, kdo trpí nespravedlivými rozsudky,“ řekl na úvod mše papež. Jméno kardinála Pella výslovně nezmínil. Většinu mší v posledních týdnech papež věnoval tématům souvisejícím s pandemií nemoci covid-19 způsobené koronavirem, připomněla agentura Reuters.

Ve své oficiální reakci Vatikán rozhodnutí soudu uvítal a ocenil kardinála, že „čekal, dokud se pravda neukázala“. Vatikán rovněž uvedl, že vždy choval důvěru v australskou justici, a zdůraznil, že veškerým případům zneužívání mladistvých se bude snažit předcházet a viníky požene k odpovědnosti.

Nejvyšší duchovní odsouzený za sexuální zneužívání. Australský soud zamítl odvolání kardinálovi Pellovi

Číst článek

Pell byl loni v březnu uznán vinným, že se v 90. letech jako arcibiskup provinil vůči dvěma chlapcům ve věku 13 let. Jeden z nich zemřel v roce 2014 ve svých 31 letech na předávkování heroinem, proti Pellovi tak během procesu vypovídal jen druhý z nich. Ten soudcům popsal, že Pell se v roce 1996 po nedělní mši před ním a před druhým hochem v sakristii melbournské katedrály obnažil, osahával je na genitáliích a masturboval. Přinutil ho také k orálnímu sexu.

Letos v březnu nejvyšší australský soud rozhodl, že se s ohledem na údajné nedostatky v argumentaci obžaloby začne zabývat Pellovým odvoláním. Pellovi obhájci tvrdili, že prvoinstanční soud nerozhodl správně, když shledal Pella „bez důvodných pochybností vinným“. Podle obhajoby není mimo jiné možné, že by tehdejší arcibiskup Pell zůstal s chlapci po nedělní mši v sakristii pět až šest minut sám a nikdo jiný tam za tu dobu nepřišel.

„Důsledně jsem trval na své nevině a utrpěl jsem vážnou nespravedlnost,“ uvedl Pell v prohlášení, které bylo zveřejněno těsně předtím, než v úterý opustil vazbu. „Nechovám zášť vůči člověku, který mě obvinil. Nechci, aby mé zproštění způsobilo ještě větší bolest a rozhořčení, které tolik lidí cítí.“

Pell rovněž zdůraznil, že jeho „soudní proces nebyl referendem o katolické církvi ani o tom, jak se církevní úřady v Austrálii stavěly ke zločinům pedofilů z řad církve“. „Šlo o to, zda jsem spáchal tyto ohavné zločiny, a já jsem je nespáchal,“ dodal Pell.

Peter Comensoli, arcibiskup z Melbourne, kde Pell jako církevní hodnostář působil, prohlásil, že úterním soudním verdiktem končí jedno „intenzivní a bolestivé období“ pro všechny oběti zneužívání, kněží i katolickou církev v Austrálii jako takovou.

Mezinárodní organizace sdružující lidi zneužité duchovními (Survivors Network of those Abused by Priests) v prohlášení uvedla, že je verdiktem soudu zdrcena. Kriticky se k dnešnímu rozsudku vyjádřil také otec muže, který byl Pellem údajně rovněž zneužit a zemřel později na předávkování drogami. „Nemohu tomu uvěřit,“ řekl podle svých právníků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme