Zemřel bývalý americký ministr zahraničí Shultz. Členovi Reaganova kabinetu bylo 100 let

Zemřel bývalý americký ministr zahraničí George P. Shultz, který se za vlády prezidenta Ronalda Reagana v 80. letech zasazoval o zlepšení vztahů se Sovětským svazem a usiloval o mír na Blízkém východě. Bylo mu 100 let, napsala agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ministr zahraničí Spojených států George Shultz. | Foto: Lou Dematteis | Zdroj: Reuters

Shultz zemřel v sobotu ve svém domě v kampusu Stanfordovy univerzity, uvedl think-tank Hoover Institution, jehož byl členem.

Shultz za své dlouhé politické kariéry vystřídal v republikánských vládách tři významné kabinetní posty. Byl ministrem práce a financí za vlády prezidenta Richarda Nixona a za Reagana byl šest let šéfem diplomacie. Byl nejstarším žijícím členem jakékoliv předchozí americké vlády.

Za Shultzova působení na ministerstvu zahraničí Spojené státy v roce 1987 se SSSR s podepsaly Smlouvu o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF), která předpokládala zničení všech raket s doletem od 500 do 5 000 kilometrů. Dokument, jenž byl první smlouvou o zmenšení podzemních jaderných arzenálů Sovětského svazu, byl součástí snahy ukončit závod ve zbrojení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme