Stop Soros: Orbán navrhuje tresty za pomoc migrantům, balíček zákonů míří do parlamentu

Maďarská vláda chce trestat lidi za pomoc migrantům. Návrhy příslušných zákonů teď míří do parlamentu. Vláda premiéra Viktora Orbána chce nově stíhat lidi, pokud žadatelům o azyl nabídnou jídlo nebo třeba vytisknou informační materiály. Návrh podle BBC počítá s tresty od několika dní po maximálně rok. Celý balíček návrhů poslala vláda do parlamentu pod názvem: Zákony pro zastavení Sorose.

Tento článek je více než rok starý.

Budapešť (Aktualizováno: 21:20 29. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský premiér Viktor Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Orbánova strana Fidesz miliardáře s maďarskými kořeny George Sorose obviňuje z cíleného posílání migrantů do Maďarska. Sám Soros to v úterý v Paříži popřel a označil Orbána za popírače evropských hodnot.

Kabinet dále navrhuje změnu v ústavě, podle níž „cizí populace“ nemůže být přesídlena do Maďarska.

Sorosova nadace odchází z Maďarska do Německa. Podlehla tlaku premiéra Orbána

Číst článek

V případě, že maďarský parlament vládní návrh v jeho současné podobě schválí, může být trestné poskytovat žadatelům o azyl informační letáky, právní poradenství nebo i potravinovou pomoc, napsal zpravodajský server BBC.

Podle agentury MTI je podpora nelegální migrace nově definována jako organizovaná činnost, která osobám, jež nečelí nebezpečí pronásledování, neoprávněně pomáhá požádat o azyl nebo získat povolení k pobytu v Maďarsku. Zákon dále znemožňuje žádat o azyl těm, kteří do Maďarska přišli ze třetích zemí, kde jim perzekuce nehrozila.

Podle vládního prohlášení pomáhá ilegálním migrantům vstoupit na území Maďarska několik mezinárodních, ale i domácích organizací. Žádnou z nich, ale vláda výslovně nejmenovala.

Schválení zákona by pro vládní stranu Fidesz neměl být velký problém, protože spolu s koaličními křesťanskými demokraty si po nedávných parlamentních volbách udržela dvoutřetinovou většinu. Parlament by o zákonu měl jednat příští týden, píše BBC.

Hrozba pro národní bezpečnost

Původní návrh umožňoval například ministrovi vnitra zakázat kteroukoli nevládní organizaci aktivní v oblasti imigrace, jež by mohla představovat „hrozbu pro národní bezpečnost“. Počítal i se zavedením 25procentní daně na zahraniční dary pro organizace, které podporují migraci.

Zákaz přesidlování migrantů v ústavě, 'Stop Sorosovi' v zákoně. Orbánův Fidesz představil priority

Číst článek

Maďarsko patří v rámci EU vedle Polska nebo České republiky k nejhlasitějším kritikům povinného přijímání žadatelů o azyl a dlouhodobě odmítá i systém kvót. Na jeho základě má být přemístěno 160 000 migrantů z Itálie a Řecka do ostatních zemí EU.

Podle zpravodaje BBC maďarský parlament projednává přísnější protiimigrační zákony i přesto, že na území Maďarska vstupuje v současné době jen velmi málo migrantů. Důvodem je dvojitý ostnatý drát postavený na maďarských hranicích na jihu země.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) maďarskou vládu dnes vyzval, aby od nejnovějšího návrhu upustila. „UNHCR má velké obavy, že tyto návrhy, pokud budou přijaty, mohou připravit lidi, kteří byli nuceni uprchnout ze svých domovů, o nutnou pomoc a služby, a roznítí napjatou veřejnou debatu a nárůst xenofobních postojů,“ uvedl úřad ve svém prohlášení.

Ondřej Elbel, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme