Sorosova nadace odchází z Maďarska do Německa. Podlehla tlaku premiéra Orbána

Nadace Open Society Foundation amerického finančníka maďarského původu George Sorose odchází z Budapešti do Berlína. Důvodem má být represivní tlak vlády premiéra Viktora Orbána. Nadace to v úterý oznámila na svém webu s tím, že bude nadále v Maďarsku podporovat občanské skupiny pečující o kulturu, svobodu tisku, transparentnost, vzdělání či zdravotní systém.

Budapešť (Aktualizováno: 8:26 15. 5. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Soros na snímku z roku 2017

George Soros na snímku z roku 2017 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Open Society Foundations přesouvá své mezinárodní aktivity koordinované z Budapešti a také zaměstnance do německého hlavního města Berlína, neboť v Maďarsku čelí rostoucím represivním v rámci politického a právního prostředí,“ uvedla nadace v prohlášení.

Zákaz přesidlování migrantů v ústavě, 'Stop Sorosovi' v zákoně. Orbánův Fidesz představil priority

Číst článek

„Rozhodnutí odejít z Budapešti přichází v době, kdy se maďarská vláda připravuje uvalit další omezení na nevládní organizace skrze balíček zákonů označovaný jako Stop Sorosovi,“ dodala Open Society Foundations.

Šéf OSF Patrick Gaspard prohlásil, že Orbánova vláda kvůli politické moci znevažuje práci nadace, překrucuje její poslání a potlačuje občanskou společnost.

„Používá postup, který je v historii Evropské unie bezprecedentní,“ řekl Gaspard. Balík zákonů Stop Sorosovi pak označil za další krok dosavadního vládního počínání.

„Je pro nás v Maďarsku nemožné dále chránit naše aktivity a náš personál od svévolných vládních zásahů,“ dodal.

Přísnější pravidla pro nevládní organizace

„Asi chápete, že si nevypláču oči,“ řekl před časem maďarský premiér Viktor Orbán státní rozhlasové stanici MMR1 v odpovědi na dotaz ohledně rozhodnutí Sorosovy nadace, o kterém se již dříve spekulovalo.

Vláda Viktora Orbána

Orbánova strana Fidesz v dubnových parlamentních volbách přesvědčivě zvítězila. Společně s koaličním partnerem křesťanskými demokraty uhájila ústavní dvoutřetinovou většinu. Orbán po volbách potvrdil, že chce získaný silný mandát využít i k brzkému prosazení návrhu zákona zvaného Stop Sorosovi, jehož cílem je omezit migraci.

Konzervativní premiér Orbán líčil před maďarskými parlamentními volbami Sorose prakticky jako hlavního nepřítele maďarského státu, který řídí masový příliv migrantů do Evropy. Útoky na filantropa pak pokračovaly i po volbách.

Maďarský provládní týdeník Figyelö před týdnem zveřejnil jména dvou set lidí ze skupiny, kterou Orbán označuje za „Sorosovu žoldáckou armádu“.

Vláda premiéra Viktora Orbána pak v pondělí informovala parlamentní výbor pro spravedlnost, že chce ještě více zpřísnit sporný návrh zákona, kterému se přezdívá Stop Sorosovi.

Právní předpis má postihnout především nevládní organizace, které s tvrdým tažením vlády proti migraci nesouhlasí, a to zdaněním darů přicházejících pro ně ze zahraničí, ba dokonce zákazem jejich činnosti.

Maďarský premiér Viktor Orbán | Foto: Bernadett Szabo | Zdroj: Reuters

Kdo je George Soros?

Americký finančník a filantrop maďarského původu George Soros získal značný majetek burzovními spekulacemi, jeho peníze ale z nemalé části míří na charitu, slouží k podpoře lidských práv či k financování projektů v zemích třetího světa.

Prostřednictvím svého hedgeového fondu Quantum dokázal Soros po desítky let zhodnocovat peníze investorů, sám pak vydělal miliardy. Jeho současné jmění se podle časopisu Forbes odhaduje na 23 miliard dolarů.

Jako investor vyhledával slabiny a nerovnováhy a dokázal jich využít. Nejvíc vydělal v září 1992: při spekulaci na pokles libry za jediný měsíc inkasoval celou miliardu dolarů. Miliony Britů jej nenáviděly a zbytek světa obdivoval. Za využití neveřejných informací se Soros dočkal i obvinění a pokuty.

Podporoval i Chartu 77

Narodil se v budapešťské židovské rodině jako György Schwartz. V šestnácti odešel do Británie, živil manuálními pracemi, potom vystudoval filozofii na prestižní Londýnské ekonomické škole.

Později už coby George Soros přesídlil do USA a začal se živit jako analytik. Na Wall Street se stal během deseti let uznávaným makléřem, v roce 1969 převzal vedení fondu Quantum. V roce 1980 fond vykázal čtyřicetinásobné zhodnocení vložených prostředků.

Maďarský rodák a americký multimiliardář, finančník a filantrop George Soros | Foto: flickr.com, International Monetary Fund, CC BY-NC-ND 2.0, Michael Spilotro

Následně se Soros stáhl z vedení fondu a soustředil se na práci filozofa-vizionáře, jak na poli investic, začal se orientovat spíše na měnové spekulace, tak v oblasti charity.

Poskytoval stipendia černošským studentům na univerzitě v Kapském městě. Posléze se zaměřil na komunistické země ve střední Evropě, v nichž podporoval opoziční uskupení, mezi nimi i Chartu 77.

Soros v Praze založil v roce 1991 Středoevropskou univerzitu. Česká vláda se ale později odmítla podílet na jejím financování a škola metropoli opustila.

Soros, mimo jiné minoritní vlastník fotbalového klubu Manchester United, je od roku 2013 potřetí ženatý. Jeho manželkou je o čtyřicet let mladší konzultantka v oblasti vzdělávání a zdravotní péče Tamiko Boltonová. Z předchozích manželství má Soros pět dětí - čtyři syny a dceru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme