Nadace George Sorose zahájila činnost v Berlíně. Z Maďarska musela odejít

Nadace Open Society Foundation amerického finančníka maďarského původu George Sorose zahájila ve čtvrtek po nedobrovolném přesídlení z Budapešti činnost v Berlíně. Do německé metropole se přestěhovalo 80 pracovníků nadace i se svými rodinami, řekl agentuře DPA ředitel berlínské kanceláře nadace Goran Buldioski. Časem pro ni má pracovat 150 lidí.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Soros na snímku z roku 2017 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Máme radost z toho, že naše berlínská kancelář se stane společně s Londýnem, New Yorkem a Washingtonem hlavní kanceláří pro naše nadace,“ řekl Buldioski.

Osmaosmdesátiletý filantrop George Soros je rodilý Maďar židovského původu, který přežil holokaust. Ve své rodné zemi však má vlivné odpůrce.

První efekty Stop Soros. Pomáhali lidem na hranicích, rozdávali spacáky a jídlo, teď končí

Číst článek

Maďarský premiér Viktor Orbán ho označil, za ‚nepřítele státu číslo jedna‘. Miliardáře kromě jiného obvinil z organizování ‚masivního přistěhovalectví‘ muslimů do Evropy.

Orbánova konzervativní strana s národoveckým nádechem Fidesz se pokouší potlačit občanské organizace podporované liberálním filantropem. To je i jedním z důvodů, proč Evropský parlament v září podpořil zahájení sankčního řízení s Maďarskem.

Žádná velká změna

„Represivní politické klima v Maďarsku nám znemožnilo tam bezpečně a efektivně pracovat,“ poznamenal Buldioski. V Maďarsku jsou podle něj demokratické hodnoty EU vystaveny tvrdé zkoušce.

Přestěhováním budapešťské centrály do Berlína se podle Buldioského mnoho nezmění. Z německého hlavního města bude podle něj nadace i nadále podporovat v Evropě i mimo ni občanské společnosti zaměřené na posilování demokracie, právního státu i lidských a občanských práv.

Soros prostřednictvím nadační sítě Open Society Foundations podporuje projekty na ochranu lidských práv na celém světě a uděluje například stipendia studentům. Pražská pobočka OSF byla založena v roce 1992. Podle DPA Soros do svých nadací vložil už 32 miliard dolarů (asi 710 miliard korun).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme