‚Praporečník otevřené společnosti.‘ Osobností roku vyhlásil list Financial Times George Sorose

Americký finančník maďarského původu George Soros je podle výběru listu Financial Times osobností letošního roku. Prestižní noviny jej označily za praporečníka liberální demokracie, která je v obležení populistů. V minulosti byli osobnostmi roku zvoleni například americký prezident Donald Trump nebo německá kancléřka Angela Merkelová.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Soros na snímku z roku 2017 | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zatímco běžně Financial Times vybírá osobnost roku na základě toho, čeho v uplynulých dvanácti měsících dosáhla, na 88letého Sorose, „jednoho z nejvýznamnějších filantropů na světě“, padla volba „kvůli hodnotám, které reprezentuje“.

Osobnost roku

List Financial Times vybral osobnost roku poprvé v roce 1975, kdy se jí stal německý kancléř Helmut Schmidt, pravidelně ale svůj výběr zveřejňuje až od roku 2002. Loni volba padla na Susan Fowlerovou, americkou softwarovou inženýrku, která se zasadila o změnu přístupu velkých společností k sexuálnímu obtěžování. Předloni byl osobností roku Financial Times americký prezident Trump, v roce 2016 německá kancléřka Merkelová.

Americký miliardář, který se narodil jako György Schwartz v roce 1930 v Budapešti, je podle britského listu „praporečníkem liberální demokracie a otevřené společnosti“.

„Toto jsou hodnoty, které triumfovaly ve studené válce. Dnes jsou obklíčeny ze všech stran: od Ruska Vladimira Putina po Ameriku Donalda Trumpa,“ zdůvodnil svůj výběr britský list Financial Times.

Soros podle britského listu přes tři desítky let bojuje proti autoritářství, rasismu a netoleranci. Jeho úsilí mu prý vyneslo brutální útoky, které se jej snaží očernit, a hněv autoritářských režimů i populistů, kteří podle Financial Times stále více nabývají na síle, obzvlášť v Evropě.

Britský list zároveň připomněl, že Soros je vzhledem ke svému židovskému původu mimo jiné terčem antisemitských výpadů.

Kritika od Fica, Trumpa i Orbána

Na amerického finančníka maďarského původu v minulosti útočili mimo jiné americký prezident Donald Trump, příznivci tvrdého brexitu v Británii, ale i slovenský expremiér Robert Fico, který jej spojoval s demonstracemi proti tehdejší vládě v Bratislavě.

Americká policie našla výbušninu v Sorosově rezidenci, pyrotechnici ji zneškodnili

Číst článek

Nejčastěji je pod palbou kritiky Soros v rodném Maďarsku, kde jej premiér Viktor Orbán viní mimo jiné z podpory migrace. „Obviňují mě ze všeho, i z toho, že jsem Antikrist,“ řekl Soros listu Financial Times. „Přál bych si, abych neměl tolik nepřátel, ale beru to jako znamení, že dělám něco dobře,“ dodal.

Soros prostřednictvím nadační sítě Open Society Foundations podporuje projekty na ochranu lidských práv na celém světě a uděluje například stipendia studentům. Pražská pobočka OSF byla založena v roce 1992. Soros podle agentury DPA do svých nadací vložil už 32 miliard dolarů, tedy asi 722 miliard korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme