George Soros: Řecko ještě má šanci vyhnout se bankrotu

Rozpad eurozóny by znamenal krach evropského hospodářství. Řecko ještě má šanci se bankrotu vyhnout. Předpovídá v rozhovoru poskytnutém skupině novinářů akreditovaných v Bruselu známý finančník, podnikatel a mecenáš George Soros.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký finančník George Soros v Praze na 20. zasedání mezinárodního řídícího výboru Dekády romské inkluze 2005-2015

Americký finančník George Soros v Praze na 20. zasedání mezinárodního řídícího výboru Dekády romské inkluze 2005-2015 | Zdroj: ČTK

Ještě předtím, než začal podporovat hlavně neziskový sektor, byl nesmlouvavým finančním spekulantem, kterému se podařilo na počátku 90. let donutit k výrazné devalvaci britskou libru. Spekulací vydělal podle odhadů několik miliard dolarů.

Osud Řecka je podle George Sorose na vážkách. Myslí si, že Řecko se může i nemusí vyhnout bankrotu a může i nemusí zůstat v eurozóně.

Přehrát

00:00 / 00:00

K mikrofonu Českého rozhlasu pozval Georga Sorose bruselský zpravodaj Pavel Novák

„Euro může snést šok z případného řeckého bankrotu za předpokladu, že na to bude řádně připravené. Což ale v tuto chvíli ještě není. Ale pravděpodobně během 3 měsíců už bude. Řekové tedy dostanou další splátku pomoci od eurozóny a měnového fondu - a pak bude na nich, jestli budou plnit podmínky další splátky. To záleží opravdu na nich. S největší pravděpodobností v té době už bude euro připravené přežít pád Řecka,“ míní Soros.

„To je totiž to, co se připravuje. Evropské fondy posílí proti takové eventualitě bankovní systém a státní dluhopisy. „Ale myslím, že je tu docela velká naděje, že se Řecko vyhne bankrotu, ale bude to vyžadovat, aby budoucí přechodná vláda byla u moci alespoň rok. Myslím ale, že nějaká dočasná vláda s vidinou voleb za 3 měsíce by spíš nadělala více problémů. Protože státní úředníci a veřejnost nebudou respektovat pokyny takové vlády. Čekali by na to, co přinesou volby. Myslím tedy, že mít volby za tři měsíce je velmi nebezpečné,“ varoval George Soros.

Byl jste a stále jste příznivcem tržního hospodářství. Nemyslíte si, že evropští lídři se teď snaží změnit pravidla jeho fungování. Proč nenechají například staré euro padnout a nevytvoří místo něj nějaké euro B nebo nové euro ?

„Bohužel takovou možnost nemáme. Měli volbu jestli euro vytvořit nebo ne. Dnes můžete vést debatu o tom, jestli to byl dobrý nápad nebo ne. Ale euro už dnes existuje. Co se stalo, už nejde odestát. Nemůžete oddělit aktiva a závazky jednotlivých zemí, které jsou už dnes díky společné měně promíchané.“

Krize eurozóny | Foto: Free Digital Photos

„To by znamenalo úplný krach celého hospodářství. Taková finanční krize by byla mnohem surovější, než ta, která způsobila velkou hospodářskou krizi. To je potřeba, aby si lidé uvědomili,“ upozornil v rozhovoru Soros.

„To samé platí pro kapitalismus. Ten prostě existuje a není k němu nějaká životaschopná alternativa. Byla tu státem řízená ekonomika v Sovětském svazu, ale to nefungovalo. Ačkoli jsem zastáncem tržního hospodářství, nejsem pro to, aby se takové hospodářství vůbec neregulovalo. Věřím v tom, že je třeba mít svobodný trh, ale také určitou míru regulace.“

„Není jen jeden druh kapitalismu. Je jich víc. Některé fungují lépe než ostatní. Musíte zreformovat systém, protože ten nefunguje. Myšlenka, že si vystačí jen trh bez jakýchkoli regulací, se ukázala stejně naivní, jako ta, že trh vůbec není třeba. Musíme si uvědomit, že všechny instituce stvořené lidmi jsou nedokonalé. To, že státní podniky nefungují, neznamená, že trh to všechno spraví. A to, že tržní mechanismus nefunguje, neznamená, že centralizovaná kontrola ekonomiky fungovat bude,“ poznamenal George Soros.

Vydělal jste velké peníze na spekulacích s britskou librou. Myslíte, že i teď někdo takto spekuluje s eurem ?

„Pravděpodobně ano. Vlastně jsem si jistý, že lidé nakupují a prodávají eura ve velkých objemech každý den.“

Vy také ?

„Ne, já ne,“ zakončil rozhovor George Soros.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme