Prokuratura v Georgii prověřuje snahu Trumpa zvrátit volby. Jde o druhý stát, kde je vyšetřován

Prokurátoři v Georgii zahájili vyšetřování snahy bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa zasáhnout do výsledku voleb v tomto jihovýchodním státě. Předmětem zájmu je i lednový telefonát, v němž někdejší hlava státu hovořila o potřebě „najít“ nové hlasy ve svůj prospěch. Trumpovými povolebními intervencemi se v Georgii zabývá také úřad tzv. státního tajemníka Brada Raffenspergera, který dohlíží na regulérnost voleb.

Atlanta Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Trump končí v úřadu prezidenta USA

Donald Trump končí v úřadu prezidenta USA | Zdroj: Reuters/Carlos Barria

Zahájení kriminálního vyšetřování vyšlo najevo poté, co se média dostala k dopisům prokurátorky Fani Willisové zaslaným několika činitelům regionální vlády včetně Raffenspergera. Vrchní státní zástupkyně okresu Fulton County v nich požádala o uchování dokumentů, včetně materiálů souvisejících se zmíněným telefonátem někdejšího prezidenta se státním tajemníkem.

Trump na začátku roku Raffenspergera tlačil do dalšího přezkoumávání voleb a nepravdivě při tom tvrdil, že hlasování v Georgii vyhrál.

Trump chtěl, aby pro něj tajemník Georgie našel další hlasy ve volbách. Uchýlil se k lichotkám i výhrůžkám

Číst článek

Willisová v dopisech Trumpa přímo nezmiňuje, místo toho hovoří obecně o „pokusech ovlivnit“ podzimní volby. Mluvčí prokurátorky agentuře AP řekl, že se vyšetřují „záležitosti, které se v posledních týdnech objevily ve zprávách“, včetně telefonátu z 2. ledna.

„Podívejte se, chci udělat jenom jedno: Chci jen najít 11 780 hlasů,“ říkal dva měsíce po volbách poražený šéf Bílého domu státnímu tajemníkovi Georgie.

Zdejší konečné výsledky voleb ukazují, že Trump s nynějším prezidentem Joem Bidenem prohrál o 11 779 hlasů. Porážku ale nepřijal a Raffenspergera i republikánského guvernéra Briana Kempa opakovaně kritizoval, když se neřídili jeho výzvami k razantním zásahům.

Možné porušení tří zákonů

Kvůli zmíněnému telefonátu zahájil na začátku týdne Raffenspergerův tým vlastní vyšetřování. To „spočívá v ověřování skutečností a je správní povahy“. „Jakékoliv další právní kroky budou přenechány generálnímu prokurátorovi,“ uvedl v pondělí mluvčí státního tajemníka Walter Jones.

Demokraté získali většinu v Senátu, oba jejich kandidáti vyhráli volby v Georgii

Číst článek

Bývalí prokurátoři deníku The New York Times řekli, že Trumpův rozhovor s Raffespergerem, i dřívější telefonát s Kempem, vyvolávaly podezření na možné porušení nejméně tří státních zákonů.

Pokud by byl exprezident ve Fulton County obžalován, mohl by stanout před relativně nevstřícnou porotou. „Fulton County zahrnuje většinu Atlanty a v listopadových volbách jasně podpořil prezidenta Bidena,“ vysvětluje New York Times.

„Tohle je jednoduše nejnovější pokus demokratů připsat si politické body skrze pokračování jejich honu na čarodějnice proti prezidentu Trumpovi,“ reagoval na středeční zprávy mluvčí 45. prezidenta USA Jason Miller.

Vyšetřování ve dvou státech

Prokurátorka Willisová, která je členkou Demokratické strany, podle deníku otevření případu zvažovala už několik týdnů.

Impeachment proti Trumpovi je v souladu s ústavou, rozhodli senátoři. Podpořilo ho šest republikánů

Číst článek

„Tato záležitost má vysokou prioritu a já jsem přesvědčena, že... při shromažďování informací a důkazů o potenciálních zločinech v podobě rozhovorů, dokumentů, videí a elektronických záznamů budeme spolupracovat,“ cituje Reuters z jejího dopisu se středečním datem.

Kromě Kempa a Raffenspergera jej dostal i guvernérův zástupce Geoff Duncan a státní ministr spravedlnosti Chris Carr.

Iniciativa Willisové znamená, že Trump už čelí kriminálnímu vyšetřování ve dvou amerických státech. Již delší dobu běží vyšetřování možných finančních podvodů vedené newyorským prokurátorem Cyrusem Vancem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme