Gerhard Schröder chce změnit Evropskou unii

Německý kancléř Gerhard Schröder chce provést revoluci v Evropské unii. Týdeník Der Spiegel ve svém nejnovějším čísle tvrdí, že Schröder plánuje diskusi o vytvoření "supervlády" Evropské unie. Podrobnosti přináší bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Televize BBC s odvoláním na nové číslo zmíněného týdeníku uvádí, že Gerhard Schröder chce s požadavkem na vytvoření vlády Evropské unie vystoupit na stranickém sjezdu SPD letos na podzim. Kancléř hodlá z posilování nadnárodního charakteru unie učinit téma parlamentních voleb, které se v Německu budou konat v polovině příštího roku. Evropská unie by podle jeho představ mohla v budoucnu vypadat následovně - úřednická Evropská komise by prošla reformou a stala by se z ní postupně "supervláda" řídící společnou politiku unie. Z Rady EU, která je dosavadním nejvyšším orgánem suverénních států patnáctky, by se stala druhá komora Evropského parlamentu. Tím by na jedné straně ztratily jednotlivé země právo veta, ale posílila by se schopnost prosadit nutná ale kontroverzní rozhodnutí. Jedná se třeba o slaďování daní, azylových zákonů nebo sociálních modelů.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme