Gerhard Schröder odložil návštěvu Prahy

Německý kancléř Gerhard Schröder se rozhodl odložit svou březnovou návštěvu v Praze. Podle mluvčí berlínské vlády se na tom obě strany - tedy Německo i Česko - dohodly. Rozhodnutí, které nemá v česko-německých vztazích obdoby, zdůvodňuje Berlín předvolební situací v naší republice. Kancléř Schröder v televizi ARD ale ujistil, že odložení návštěvy nebude mít negativní vliv na celkové vztahy mezi Berlínem a Prahou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder | Foto: ČTK/AP

Návštěva měla potvrdit dobré vztahy mezi oběma zeměmi pět let po podpisu společné česko-německé deklarace. Agentura DPA v této souvislosti upozorňuje na zhoršení, které následovalo po výrocích Miloše Zemana o sudetských Němcích jako o páté koloně Adolfa Hitlera.

Napětí se sice podařilo odstranit po návštěvě německého ministra zahraničí Fischera v Praze, ale kancléř se rozhodl, že svou návštěvou nechce zasahovat do českého předvolebního boje. Schröder se chce vyhnout tomu, aby jeho návštěvu některá ze stran konfliktu kolem Benešových dekretů využila pro sebe. Také v Německu je ale letošní rok rokem volebním.

Kancléř Schröder v televizi ARD naznačil souvislost svého rozhodnutí s nejnovější vzrušenou debatou o Benešových poválečných dekretech. "V nynější vyhrocené debatě v Česku i v Německu je racionální diskuse o těchto otázkách nemožná, souvisí to s tamní předvolební kampaní - celkově to ovšem nebude mít žádné negativní následky pro vzájemné vztahy".

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský o německých reakcích na odložení návštěvy

Ministr zahraničí Jan Kavan popírá, že by Německo návštěvu svého kancléře jednostranně zrušilo. "Obě strany se společně dohodly na odložení návštěvy. Není to jednostranný krok Německa, je to výsledek dohody," řekl Radiožurnálu Kavan.

"Pan prezident nemůže než vzít na vědomí toto rozhodnutí, a až se uskuteční v budoucnu tato odložená návštěva, pan prezident se rád s kancléřem Schrödrem setká", tlumočil stanovisko Václava Havla jeho mluvčí Ladislav Špaček.

Argumentaci Zemanovy vlády v této věci odmítá bývalý ministr zahraničí a senátor Josef Zieleniec. "Návštěva nebyla odložena kvůli volbám, kdy budou volby se ví mnoho měsíců jak Německu, tak v České republice, a přesto byla domluvena tato návštěva," uvedl Zieleniec, který označil současné česko-německé vztahy jako nejhorší za posledních deset let. Dodal, že k jejich nápravě bude zapotřebí hodně diplomatického umu.

Předseda sněmovny a šéf ODS Václav Klaus má za to, že odmítnutí návštěvy přímo souvisí s výroky premiéra Zemana v tisku během posledních dnů a týdnů. "Slova, která pronášel v rakouském tisku a v Izraeli. V obou případech přirovnával každého možného i nemožného k Hitlerovi a pouští se na strašně tenký led," uvedl Klaus.

Německé opoziční strany CDU/CSU Schröderovo rozhodnutí uvítaly. Mluvčí vysídlenců z jejich poslanecké frakce to označil za správný krok, který jasně ukazuje, že spory v česko-německých vztazích nebyly urovnány. Spolková vláda se podle něj mýlí, když považuje Benešovy dekrety jen za bilaterální problém.

Bavorské on-line noviny Sueddeutsche Zeitung přinášejí informaci, že Schröder zrušil svou cestu na pozadí nových sporů ve střední Evropě o Benešových dekretech. Připomínají výzvu předsedy sněmovny Václava Klause, aby v přístupových jednáních s Evropskou unií prosadil Zeman zákaz revize poválečných dokumentů o vysídlení Němců a Maďarů.

Joschka Fischer během jednání s Milošem Zemanem minulý týden potvrdil, že Německo podporuje vstup České republiky do Evropské unie a ani jadernou elektrárnu Temelín nepovažuje za překážku našeho členství. Obě země chtějí na historických zkušenostech budovat společnou budoucnost. Zemanova vláda jako gesto dobré vůle navrhuje odškodnění odsunutých sudetských Němců - antifašistů.

Milan Kopp, Marika Táborská, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme