Gerhard Schröder opouští své nároky stát se znovu německým kancléřem

Německý kancléř Gerhard Schröder nečekaně oznámil ochotu opustit křeslo šéfa budoucího kabinetu. V prohlášení pro televizi RTL a n-tv prohlásil, že se podřídí rozhodnutí své strany v zájmu pokračování reforem a stability vlády. "Nejde o můj nárok, a už vůbec nejde o moji osobu," řekl stanicím kancléř.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeho tvář už poznamenalo předvolební vypětí a složité vyjednávání o koalici s CDU. Gerhard Schröder nicméně znovu potvrdil, že SPD si nárokuje vedení budoucího kabinetu. Rozhodnutí vedení strany se podřídí a nebude stát v cestě pokračování současných reforem a stabilní vládě.

Kancléřovu rezignaci předvídala už CDU v souvislosti s nedělními odloženými volbami. Z nich sice vyšla sociální demokracie vítězně, avšak díky volebnímu systému další křeslo v Bundestagu získal kandidát CDU.

"Je to velmi dobrý výsledek, který nás dále posiluje," tvrdí předsedkyně Angela Merkelová. Podle generálního tajemníka strany Volkera Kaudera je jasné, že Německo chce kancléřku a s tím jde Unie do středečních koaličních jednání s SPD.

Marián Vojtek, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme