Ghanský kmenový král přišel v Norsku o korunovační klenoty. Zloději je sebrali v hotelu

Z norského Osla nechodí v těchto dnech jen zprávy o Nobelových cenách. Tamní policii zaměstnal velmi neobvyklý a vážný případ - krádež korunovačních klenotů. O šperky nevyčíslitelné hodnoty přišel tradiční kmenový král z africké Ghany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ghanský kmenový král Otumfuo Osei Tutu II. | Zdroj: Reuters

Zloději si z haly hotelu Radisson Blu Plaza odnesli kufr s klenoty, které do Norska přivezl vládce Ašantů Otumfuo Osei Tutu II.

Krádež se stala už ve středu odpoledne a podle záznamů bezpečnostích kamer policisté konstatovali, že pachatelem nebyl člověk „norského etnického typu“, mohlo tedy jít o zloděje z Afriky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O neobvyklé krádeži informoval skandinávský spolupracovník Radiožurnálu Tomáš Sniegoň

Norská policie požádala o pomoc švédské kolegy, je proto možné, že pachatel se stále ještě pohybuje po Skandinávii.

Král Otumfuo Osei Tutu II., který zastupuje Ghanu na konferenci v norském hlavním městě, vyjádřil důvěru v práci policie, zároveň ale nevyloučil, že povolá ze své domoviny zaříkávače. Jeho přítomnost by měla v horším případě přinést zloději neštěstí a v lepším případě vést k navrácení šperků.

Klenoty nashromážděné v průběhu celých generací král používá při výkonu oficiálních povinností a jejich hodnota je nevyčíslitelná.

Otumfuo Osei Tutu II. nastoupil na trůn v roce 1999 jako 16. vládce a je uctívanou osobou největší ghanské etnické skupiny. Mimo jiné rozhoduje spory a zapojuje se do místních záležitostí. Stejně jako dalším tradičním vůdcům i jemu ovšem ghanská ústava zapovídá vstupovat do politiky.

Tomáš Sniegoň, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme