Gibraltar odmítl příkaz amerického soudu dál zadržovat íránský tanker. Odvolává se na unijní sankce

Gibraltar v neděli odmítl žádost Spojených států, které na základě pátečního příkazu soudu ve Washingtonu žádaly, aby úřady tohoto britského teritoria dál blokovaly íránský ropný tanker. Informoval o tom na twitteru list Gibraltar Chronicle. Plavidlo zadržel Gibraltar začátkem července kvůli podezření, že veze ropu do Sýrie, což zapovídají sankce Evropské unie. O propuštění tankeru ve čtvrtek rozhodl gibraltarský soud.

Gibraltar/Teherán/Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanker Grace 1 byl zadržen 4. července s podezřením, že veze ropu do Sýrie, což úřady vyhodnotily jako porušení protisyrských sankcí Evropské unie | Foto: Jon Nazca | Zdroj: Reuters

Kauza kolem zadrženého tankeru způsobila diplomatickou roztržku mezi Íránem a Británií. Teherán považoval zadržení své lodě za nelegální, čtrnáct dní po rozhodnutí Gibraltaru pak Íránci zadrželi v oblasti Hormuzského průlivu tanker Stena Impero, který plul pod britskou vlajkou. Londýn to považoval za odvetu.

Americký federální soud nařídil zadržet íránský tanker. Ten zatím neopustil Gibraltar

Číst článek

Tanker, který původně nesl jméno Grace 1 a plul pod panamskou vlajkou, byl přejmenován. Podle agentury Reuters je už patrné, že loď má nyní na trupu nové jméno Adrian Darya-1 a vlaje nad ním íránská vlajka. Zatím stále kotví u Gibraltaru, na místo ale dorazila nová posádka, a loď tak může vyplout už v neděli nebo v pondělí.

Americký federální soud v pátek vydal příkaz k zadržení íránského tankeru a k zabavení převážené ropy. Spojené státy tvrdí, že tanker pomáhá íránským revolučním gardám, které jsou na americkém seznamu teroristických organizací, a chtějí zabránit jeho propuštění.

Odlišné sankce

Podle Gibraltaru je ale tento příkaz nepřípustný, a to zejména kvůli tomu, že americký sankční režim vůči Sýrii se podstatně liší od toho unijního. Proto vláda žádost ani nepostoupila Nejvyššímu soudu.

Íránský tanker po rozhodnutí soudu na Gibraltaru propustili. Zadržovali ho od července

Číst článek

„Sankční režim Evropské unie vůči Íránu, který lze aplikovat na Gibraltaru, je mnohem omezenější než režim aplikovatelný ve Spojených státech,“ vysvětlila vláda v prohlášení.

Šéf gibraltarské vlády Fabian Picardo uvedl, že soud o propuštění tankeru rozhodl zejména s ohledem na to, že se Teherán písemně zaručil, že tanker náklad nevyloží v Sýrii. Írán ovšem tvrdí, že žádnou takovou záruku neposkytl.

Velitel íránského námořnictva admirál Hosejn Chánzádí v neděli uvedl, že íránské vojenské lodě jsou připravené tanker Adrian Darya doprovodit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme